3 goluri pentru a 3-a calificare la rând în semifinale

Alb-albaștrii lui Mangia s-au impus fără probleme la Miercurea Ciuc și și-au asigurat prezența în semifinalele Cupei României, ediția 2018 – 2019.

Data: 28.02.2019

Ora: 20:00

Stadion: „Municipal”, Miercurea Ciuc

Competiție: Cupa României (Sferturi de finală)

Goluri: Dimitrov (min. 27), Bărbuț (min. 80), Koljic (min. 92)

FK Csikszereda: Bordas - Majzik, Mitra, Lalic, Nemes - Veres, Csuros - Nagy, Pantovic, Antal - Bajko . Rezerve: Z. Papp - Hodgyai, Berde, Pal, Aszalos, Casiadi, N. Papp
Antrenor: Valentin Suciu

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Dimitrov, Donkor, Tiago, Bancu - Mateiu, Bic - Drăghici, Rocha (Cicâldău, min. 85), Mihăilă (Bărbuț, min. 74) – Fortes (Koljic, min. 62). Rezerve: Popescu, Popa, Martic, Zete, Cicâldău, Bărbuț, Koljic
Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Iulian Dima (București) / A1: Bogdan Gheorghe (București) / A2: Gabriel Bârjac (Zalău)

Aproximativ 100 de suporteri olteni au venit la Miercurea Ciuc pentru a fi alături de Știința în încercarea ei de a accede pentru a treia oară la rând în semifinalele Cupei României. Și a reușit-o. Dimitrov a fost cel care a deschis scorul în minutul 27, printr-un șut pe jos din interiorul careului, Bancu fiind cel cu assistul. 0 - 1 fost scorul pauzei. Antrenorul Științei a mutat excelent în partea a doua a jocului și cei intrați în partea a doua a meciului, Bărbuț și Koljic au marcat pe final, aducând liniștea în tabăra olteană. 0 - 3 scor final și Universitatea se întoarce la Craiova calificată în semifinalele Cupei României.

Universitatea Craiova, FC Viitorul, Astra Giurgiu și CFR Cluj sunt echipele calificate în această fază a competiției.

Le mulțumim tuturor celor care astăzi i-au încurajat pe alb-albaștri din primul și până în ultimul minut de joc, atât din tribunele stadionului „Municipal”, cât și din fața micilor ecrane. Este și calificare voastră!