35 de ani de când zaibărul a învins Bordeaux-ul

Ziua în care Universitatea se califica în primăvara europeană! Astăzi, 8 decembrie 2017, se împlinesc 35 de ani de la victoria cu scorul de 2 - 0 în fața titratei echipe franceze, Girondins de Bordeaux. Țicleanu și Geolgău declanșau marea bucurie oltenească alături de cei peste 45.000 de suporteri veniți pe „Central”.

Ne întoarcem în timp. Mai exact, pe data de 8 decembrie 1982. Universitatea Craiova înfrunta puternica echipă a Bordeaux-ului formată din legendarul trio Tiagana - Tresor - Giresse. „Maximii” au avut parte de o susținere incredibilă pe teren propriu, fiind practic împinși de la spate de un public nemaivăzut la acele momente în România. Aurică Țicleanu a marcat primul gol al meciului cu câteva minute înainte de pauză, printr-o execuție splendidă fix în vinclul porții adverse. Geolgău a trimis Știința în primăvara europeană înscriind golul calificării în minutul 100 al meciului.

După meci, maestrul Fănuș Neagu avea să descrie astfel soarta partidei: „Zaibărul a învins Bordeaux-ul!“. Întors in ţară, Jacquet declara presei: “Universitatea e cea mai puternică echipă dintre toate pe care le-am întalnit în ultimii 3 ani, mai mare chiar decît S.V. Hamburg”. Marcatorul primului gol, Aurică Țicleanu declara: „Am crezut în victorie. Suntem o echipă europeană!”