Alex Mateiu, „leu” pentru încă 4 ani!

De 4 ani la Știința, încă 4 ani în Bănie. Suntem încântați să vă anunțăm faptul că în cursul zilei de astăzi Alexandru Mateiu a semnat prelungirea contractului până în #2022. Îi dorim cât mai multe trofee în sfântul tricou alb-albastru!

Ce dorințe și-a pus? Pe termen scurt, un stadion plin cu FC Hermannstadt și o victorie mare cu FCSB. Pe termen lung, cât mai multe trofee cu Știința și o calificare în grupele unei competiții europene. Pachete de #BILETE ➡️ https://bit.ly/2O8cxTk

Alexandru Mateiu a început fotbalul la grupele de junior ale grupării FC Brașov. A fost remarcat de antrenorul Răzvan Lucescu, care l-a propulsat la echipa de seniori a clubului la 17 ani. Debutul în prima ligă a avut loc pe 16 martie 2010, la meciul FC Brașov – Inter Curtea de Argeș. În total, Mateiu are 70 de meciuri în prima ligă cu FC Brașov, echipă pentru care a marcat de 6 ori. În sezonul 2013-2014, Mateiu a evoluat în 32 de partide în campionat și în 2 în Cupa României. În total a bifat 2.792 de minute, reușind două goluri și două pase decisive. La turneul din Elveția de la începutul lui iunie 2014, el a debutat sub tricolor în partida pe care România a câștigat-o cu Albania, scor 1-0. În același an, Alex Mateiu s-a transferat la Universitatea Craiova.

129 de meciuri, 5 goluri, 7 pase decisive și 9.770 de minute: acestea sunt cifrele mijlocașului nostru central în tricoul alb-albastru. Alex și-a trecut în acest an în palmares și primul trofeu: Cupa României, ediția 2017 – 2018.

Îi dorim cât mai multe performanțe la Știința!