Alexandru Băluță, recordmanul Științei în sezonul 2017 - 2018!

Sezon de vis pentru Alexandru Băluță sub comanda lui Devis! Unul dintre piticii atomici ai Universității Craiova a condus-o pe Știința spre două dintre performanțele remarcabile ale sezonului 2017 - 2018: Cupa României în Bănie după 25 de ani și podiumul Ligii I Betano după 23 de ani.

Cotat la două milioane de euro, conform website-ului de specialitate Transfermarkt, fotbalistul nostru a îmbrăcat tricoul alb-albastru în 37 de partide din jocurile sezonului recent încheiat (21 în sezonul regulat al Ligii I Betano, 9 în play-off-ul Ligii I Betano, 6 în Cupa României și două în UEFA Europa League).

Cifrele sezonului regulat din Liga I Betano: 21 de meciuri, 8 goluri, 4 pase decisive și 1.774 de minute.

Cifrele play-off-ului din Liga I Betano: 9 meciuri, 3 goluri, o pasă decisivă și 699 de minute.

Cifrele Cupei României: 6 meciuri, 6 goluri, o pasă decisivă și 411 minute.

Cifrele UEFA Europa League: două meciuri, 155 de minute.

Cel poreclit „Bălu” sau „Piti” de către colegii din echipă a avut parte și de o perioadă fantastică sub tricolor, devenind încet-încet titular de bază sub comanda selecționerului Cosmin Contra. Băluță a marcat primul său gol la echipa Națională într-un joc amical cu reprezentativa din Chile, scor final 3 - 2, pe Cluj Arena. Introdus pe teren în minutul 66 în locul lui Bogdan Stancu, Alex și-a pus repede amprenta în joc și a marcat golul victoriei cu doar șase minute înainte de final. Alături de Bancu și Mitriță, cei trei au făcut un meci mare în ultimul amical al Naționalei, 2 - 0 cu Finlanda.