Analiza LPF dinaintea duelului cu Botoșani

Reprezentanții Ligii Profesioniste de Fotbal au prefațat jocul de astăzi dintre Știința și Botoșani. Vă redăm textul integral mai jos.

„Universitatea Craiova - FC Botoşani, sâmbătă - 6 martie, ora 14.30

Oltenii au pierdut runda trecută, 0-1 pe terenul Chindiei, insuccesul oprind o serie de 10 meciuri fără înfrângere (3 victorii - 7 remize).

19 dintre cele 28 de goluri înscrise de craioveni în ediţia curentă au fost marcate în prima repriză, dintre care opt între minutele 16-30.

27 ianuarie 2021, Academica - FC Botoşani 2-1: a fost singura înfrângere suferită de moldoveni în ultimele șase deplasări din campionat, interval în care au mai înregistrat trei succese şi două rezultate de egalitate.

14 dintre cele 35 de goluri înscrise de botoşăneni au fost izbutite din faze fixe, dintre care cinci în urma unor cornere.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 17 ori în principala competiţie internă, de șapte ori s-au impus craiovenii, de șase ori au câştigat moldovenii, iar alte patru meciuri s-au terminat la egalitate.

FC Botoşani este fără victorie pe terenul alb-albaştrilor, palmaresul grupării moldave cuprinzând doar două remize în 8 deplasări.

Primul joc a avut loc în stagiunea 2014/2015, când Universitatea Craiova a câştigat pe teren propriu cu 2-1 (1 noiembrie 2014).

Întâia victorie din contul moldovenilor a venit pe 2 mai 2015, FC Botoşani - Universitatea Craiova 2-0 (marcatori Acsinte, Batin).

Cele mai multe goluri în campionat: 16 octombrie 2015, FC Botoşani - Universitatea Craiova 3-2.

Ultimul succes din contul botoşănenilor: 26 noiembrie 2018, FC Botoşani - Universitatea Craiova 2-1.

Cea mai recentă întâlnire directă din Liga 1: 21 noiembrie 2020, FC Botoşani - Universitatea Craiova 0-0.