Analiza LPF dinaintea jocului cu Hermannstadt

Reprezentanții Ligii Profesioniste de Fotbal au realizat o statistică interesantă a duelurilor directe dintre Universitatea Craiova și FC Hermannstadt. Vă redăm textul integral mai jos.

„26 iunie 2020, FC Hermannstad - Academica Clinceni 0-1 a fost singura partidă pierdută de sibieni în ultimele 15 meciuri disputate în campionat pe teren propriu, interval în care au mai înregistrat șase victorii şi opt rezultate de egalitate. Totuşi, elevii lui Ruben Albes vin după cea mai severă înfrângere suferită pe prima scenă, 0-5 cu FCSB (deplasare).

Doar o înfrângere au suferit craiovenii în actualul an calendaristic din postura de vizitatori, 1-4 cu FCSB (8 martie 2020), în rest nouă victorii, dintre care șase la limită.

FC Hermannstadt este echipa cu cele mai multe goluri marcate din faze fixe, șase dintre cele 10 reuşite fiind izbutite în urma unor momente statice.

7 dintre cele 13 goluri înscrise de olteni au fost reuşite în prima repriză, dintre care 4 între minutele 16-30.

FC Hermannstadt şi Universitatea Craiova s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de patru ori, de două ori s-au impus oltenii, un joc s-a încheiat cu victoria sibienilor, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

- Întâia confruntare a avut loc pe 6 octombrie 2018, Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 1-1, goluri înscrise de Elvir Koljic, respectiv Miluţă Blănaru.

- Singurul succes din contul sibienilor s-a consemnat pe 4 august 2019, FC Hermannstadt - Universitatea Craiova 2-1 (P. Petrescu, O. Viera / V. Constantin).

- Cea mai recentă întâlnire directă: 24 noiembrie 2019, Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 3-0, marcatori N.Bancu, Al. Cicâldău, O. Viera - autogol.

Cele două au mai fost adversare în finala Cupei României 2017-2018, când alb-albaştrii s-au impus cu 2-0 (Gustavo, Mitriţă) şi au dus întâiul trofeu în Bănie după o pauză de 25 de ani.

Cristiano Bergodi este neînvins în duelurile cu sibienii, palmaresul tehnicianului italian cuprinzând două victorii şi două rezultate de egalitate.