Bancu titular, Mitriță la debut și pasă de gol în victoria României

Echipa Națională a României a învins reprezentativa Israelului cu scorul de 2 - 1 într-un meci amical. Nicușor Bancu a fost introdus titular, în timp ce Alex Mitriță a debutat oficial sub tricolor în minutul 66 al jocului și a oferit pasa decisivă la golul doi al României. Suntem mândri de băieții noștri!

Data: 24.03.2018

Ora: 20:00

Stadion: Netanya

Competiție: Amical

Echipa României: 16. Niță - 2. Benzar, 22. Săpunaru (cpt.), 21. Grigore, 11. Bancu - 8. Pintilii, 18. Marin - 17. Deac, 10. Grozav, 14. Budescu - 13. Keșeru. Selecționer: Cosmin Contra

Rezerve: 1. Lung, 12. Tătărușanu - 3. Toșca, 4. Moți, 5. Nedelcearu, 6. Anton, 7. Chipciu, 9. Rotariu, 15. Manea, 19. Țucudean, 20. Cicâldău, 23. Stanciu, 26. Man, 28. Mitriță

Echipa Israelului: 1. Ariel Harush - 2. Ben Bitton, 20. Loai Taha, 21. Eytan Tibi, 13. Taleb Tawatha - 7. Barem Kayal (8. Almong, 46), 6. Birbas Natcho (cpt.), 15. Dor Micha (7. Dia Sabia, 46), 5. Maor Melikson (9. Eran Levy, 46) - 12. Tal Ben Chaim, 10. Tomer Hemed. Selecționer: Alon Hazan

Rezerve: 18. Ofir Marciano, 23. Daniel Amos, 3. Maor Kandil, 4. Tal Kahila, Cohen,  11. Dan Einibinder, 14. Dor Peretz, 16. Hanan Maman, 1 19. Alon Turgeman,  22. Oren Biton

Arbitru: Masias Dimitrios. Asistenți: Georgiu Charalampos, Kalogeru Marios. (toți din Cipru). Al patrulea oficial: Orel Greenfeld (Israel).

Nicușor Bancu a avut o evoluție remarcabilă pe toate durata jocului, fiind apreciat de specialiști. Hemed a marcat pentru gazde în minutul 60. Odată cu intrarea lui Mitriță pe teren, în minutul 61, jocul tricolorilor s-a schimbat și presiunea a început să dea roade: după trei minute a venit și egalarea prin execuția lui Stanciu. Reprezentativa țării noastre a trecut în avantaj în minutul 82: olteanul Mitriță a oferit un assist fenomenal pentru golul marcat de George Țucudean. Scor final 2 - 1 pentru România!