Botosaniul "ingheata" tabela cand nu mai credea nimeni. Universitatea pierde 0-1 in Moldova.

Am rezistat 87 de minute în gerul din Moldova!

„Să trecem de primul sfert de oră și va fi bine“, spunea Dimitrov la conferința dinaintea meciului. Botoşaniul chiar începe tare: bara lui Buș, apoi lovitura de cap a lui Burcă. Rezistăm și echilibrăm repede, iar până în pauză nu se mai întâmplă nimic spectaculos.

Pornim în forță în repriza a doua. Fajic, intrat în locul lui Rocha, e la un pas de gol, dar trage imprecis din careul mic. Mingote se apără șuturile lui Vașvari și Cucu. Nu mai are, însă, replică în momentele de final ale jocului, când Kuku, din pasa lui Hergheligiu, deschide scorul.

Se încheie 1-0 pentru Botoşani. Universitatea rămâne pe locul 3 în clasament, iar sâmbătă Steaua vine la Severin.

FC Botoșani - Universitatea Craiova 1-0 (0-0)

A marcat: Kuku 87
Stadion: Municipal, spectatori: 1.500

FC Botoșani: Albuț – Ungurușan, Tincu, Burcă, Mușat – Cucu, Vașvari – Moruțan (L. Fulop), Buș, Roman (80 Hergheligiu) – Kuku (90+1 Bordeianu). Antrenor: Leo Grozavu
Universitatea: Mingote – Dimitrov, Popov, Acka, Bucurică – Mateiu, Zlatinski, Băluță (90 Măzărache)– Rocha (46 Fajic), Ivan, Bancu (90 Gustavo). Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Arbitri: Marius Avram, Vasile Marinescu, Miklos Nagy. R: Marian Dima
Observatori: Viorel Anghelinei, Marian Salomir

Pedro Mingote:
"Sunt supărat pentru că am pierdut meciul. Am luat gol pe final, nu am mai putut reveni. Am jucat în condițiile pe care le-ați văzut, astfel s-a echilibrat nivelul echipelor și am pierdut. Era gheață, se aluneca, nu aveai stabilitate, nu aveai nimic. Oriunde vom juca sâmbătă cu Steaua ne dorim victorie și vom face tot posibilul să câștigăm. Vrem să obținem numai victorii și am fi fericiți să aducem un trofeu în Craiova."

Gheorghe Mulțescu:
"Ei s-au adaptat mai bine, au fost mai agresivi. Unii dintre jucătorii mei s-au protejat, să nu cadă, să nu se accidenteze. Una peste alta, cei de la Botoșani au meritat victoria. În prima repriză ei au fost la control, noi am avut contra-atacuri sporadice. În repriza a doua am fost mai periculoși, dar ne-a lipsit ultima execuție. N-am fost adaptați la joc, am fost puțin mai firavi azi. Și am luat gol dintr-o fază care nu anunța nimic. Ei au declarat că va fi război și s-au ținut de cuvânt: au luptat pentru fiecare minge, au avut forță. Aș fi vrut să se amâne meciul, jucătorii mei au acuzat starea terenului."

Chiar dacă leii noştri au jucat la 700 de kilometri de casa şi suporterii nu au putut fi la meci, aceştia au luat cu asalt evenimentul creat pe Facebook şi l-au umplut cu sute de mesaje de încurajare pentru echipă. Cele mai tari comentarii au fost premiate cu eşarfe cu însemnele Ştiinţei, iar numarul fanilor de pe pagina oficiala a atins azi un număr istoric: 150.000! Tot atâţia sperăm să fim, în total, în tribune la meciurile de acasă până la finalul sezonului. Ne ridicăm împreună! Forza Ştiinţa!