Calificare en-fanfare în finală pentru Știința Under-17!

Juniorii Under-17 ai Universității Craiova s-au calificat în finala Ligii Elitelor Under-17  după 4 – 1 la general (2 - 1 și 2 - 0) cu Sporting Juniorul Vaslui. Băieții noștri vor juca finala cu Viitorul lui Gică Hagi.

REPRIZA I

REPRIZA II

Data: 19.05.2018

Ora: 14:00

Stadionul: „Extensiv”, Craiova

Competiție: Liga Elitelor Under-17 (returul semifinalei)

Filip Ioan - Slatina

Antrenorul Dragoș Bon a mizat în acest meci pe următorul prim unsprezece: 12. Manea - 18. Dobre, 17. Negrea, 26. Ionescu - 2. Nițuică, 24. Rezeanu, 5. Guță, 19. Manea - 8. Sîrbu, 15. Markovic, 22. Moldovan. Rezerve: 34. Preduț - 6. Cojocaru, 23. Negrea T., 16. Baiaram, 21. Boștină, 36. Nițu, 11. Simon. Au mai evoluat pe parcursul meciului: Cojocaru, Negrea T., Baiaram, Boștină și Nițu.

Antrenorul Solomon Costel a optat pentur următoarea echipă: 1. Aienei – 4. Codreanu, 6. Grigore, 15. Chiorean, 18. Stefanovici – 14. Baciu, 16. Oblesniuc, 19. Hagiu, 5. Andrei – 9. Gherase, 11. Țune. Rezerve: 12. Zvoronciuc, 2. Mihai, 3. Onuț, 8. Pipos, 10. Cracea, 7. Ciobotaru, 17. Cîrloanță.

Având avantajul rezultatului din meciul tur de la Vaslui, alb-albaștrii lui Bon au intrat cu încredere pe teren, chiar în fața suporterilor prezenți pe stadionul „Extensiv”. Cel mai periculos jucător al echipei noastre a fost vârful Markovic, cel care ar fi putut în două rânduri să deschidă scorul și să aducă liniștea calificării. Doar norocul a făcut ca scorul să rămână intact pe tabela de marcaj. Până la finalul primei părți, balanța s-a înclinat puțin în favoarea oaspeților noștri. 0 – 0 a fost scorul pauzei.

Juniorii noștri au ieșit mult mai motivați de la cabine și presiunea a devenit din ce în ce mai mare asupra porții adverse. Roadele nu s-au lăsat mult așteptate: imediat după reluarea jocului, atacantul Moldovan a fost protagonistul unei faze superbe. Ajuns în interiorul careului, acesta l-a driblat elegant pe goalkeeperul Aienei și a înscris pe jos, fără emoții. Câteva minute mai târziu „leuții” puteau majora diferența din lovitură de la unsprezece metri, însă portarul Aienei a parat cu piciorul execuția lui Markovic. Aruncat în luptă în parea a doua a meciului, Nițu a tranșat definitiv soarta calificării în minutul 70. Acesta a marcat printr-o execuție splendidă din afara careului, nu înainte ca mingea să izbească și bara. 2 – 0 scor final și ai noștri vor lupta cu trofeul pe masă.

Finala Ligii Elitelor Under-17 dintre Universitatea Craiova și FC Viitorul se va disputa sâmbătă, 2 mai 2018. Restul detaliilor urmează să fie anunțate, în curând, de Federația Română de Fotbal.