Eșec la Botoșani

Universitatea își păstrează recordul negativ la Botoșani și pierde cu gazdele, 1-2, într-un meci superb, dar influențat decisiv de la centru.

Fără Mitriță și Martic, suspendați, și cu trei jucători under 21 în teren, Craiova începe mai bine și Cicâldău trece pe lângă un assist ingenios pentru Koljic în minutul 14.

Gazdele întorc cursul jocului și Fabbrini marchează frumos, după un contraatac de manual al gazdelor.

După exact 10 minute, Mihai Roman (jucătorul Științei) dă o centrare din rabona pentru golul secund, marcat de Fulop cu capul, din careul de 6 metri.

Istvan Kovacs începe repriza secundă neacordând două penaltiuri Științei, ambele la hențuri cu mâna stângă ale lui Chitoșcă, și o încheie neacordându-l pe al treilea, după o tragere în careu asupra lui Glavina.

Universitatea face o repriză bună și ratează ocazii mari prin Mihăilă și Glavina, reușind și să reducă din handicap, gol Mateiu cu capul după o centrare de la căpitanul Bancu.

Dimitrov ratează și el în minutul 84, iar Craiova nu reușește să plece cu nici un punct din Moldova și rămâne pe locul 4, la 7 puncte de locul 1 și la 6 de locul 7.