Gloria a fost de partea „satelitului”: 4 - 2 pentru Știința 2!

Alb-albaștrii de la „satelit” au reușit un come-back de senzație în deplasare și au învins cu scorul de 4 - 2 formația CS Gloria Lunca Teuz Cermei. Acest joc a contat pentru cea de a 18-a etapă din Liga a III-a, Seria a IV-a.

Observator: Faniță Constantin - Timişoara

Antrenorii Universității Craiova II, Papură și Gușatu au mizat pe următorul prim unsprezece: Bobonete – Borța, Țoiu, Puțaru, - Trocan, Șerban, Buzan, Dinu – Frăsineanu, Baicu, Mihăilă. Rezerve: Preduț, Constantinescu, Ion, Trancă, Ciutică, Zbona, Juncu.

Goluri: Șulea (min. 23), Gligor (min. 26) / Baicu (min. 39, 52, 85), Trocan (min. 65).

Prima repriză a fost adjudecată de gazde, care au izbutit să marcheze de două ori în patru minute, însă vârful Baicu a reușit să reducă din diferență cu cinci minute înainte de finalul primei părți, printr-un penalty executat foarte bine. Băieții antrenați de Corneliu Papură au mărit turația în repriza secundă și roadele au început să apară. Același Baicu a restabilit egalitatea pe tabelă, iar mijlocașul Trocan și-a adus echipa în avantaj. Ultimul gol a fost marcat de Baicu, cel care de altfel a stabilit și scorul final, 4 - 2 pentru Știința II. Au mai evoluat pe parcursul meciului: Juncu, Ciutică, Trancă și Zbona.

Ca urmare a acestui rezultat, Universitatea Craiova II ajunge la 32 de puncte în campionat.