Înfrângere cu Chiajna

Știința pierde la limită pe teren propriu în fața formației ilfovene Concordia Chiajna. Golul de trei puncte a fost marcat în minutul 82 de Nicolas Gorobsov.

Data: 20.08.2018

Ora: 21:00

Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova

Competiție: Liga I Betano (Etapa a 5-a)

Gol: Nicolas Gorobsov (min. 82)

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Donkor, Gardoș (Kelic, min. 72), Tiago - Martic, Mateiu (Markovic, min, 82), Fedele, Bancu - Burlacu (Baicu, min. 60), Cicâldău, Mitriță. Rezerve: Popescu, Bărbuț, Borța, Briceag, Kelic, Markovic, Baicu.
Antrenor: Devis Mangia

Concordia Chiajna: Caparco - G. Matei, Albu, Marc, Panait - Prepeliță, Gorobsov, Nivaldo - Grădinaru, Batin, Guessan. Rezerve: A. Costache, Bărboianu, Bawab, Cristescu, Deaconu, P. Ivanovici, Leca
Antrenor: Ionuț Badea

Arbitru: Ionuț Coza / A1: Ovidiu Artene / A2: Bogdan Gheorghe / Observator: Eduard Dumitrescu

Devenind deja o normalitate, suporterii olteni au venit din nou în număr mare în #VulcanulDePeOblemenco pentru a-i împinge pe elevii lui Devis Mangia spre prima victorie pe teren propriu în noul sezon competițional al Ligii I Betano. Înaintea startului de meci s-a ținut un moment de reculegere în memoria celui supranumit „Ministrul Apărării”. Astăzi se împlinesc cinci ani de la dispariția căpitanului Craiovei Maxima.

Fundașul  central  Isaac Donkor a fost eliminat în minutul 17 de către arbitrul bucureștean Ionuț Coza, astfel că Știința s-a văzut nevoită să joace în inferioritate numerică încă din startul disputei. 0 – 0 a fost rezultatul la pauză.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Nicolas Gorobsov cu opt minute înainte de finalul meciului. Acesta a prins un șut puternic la colțul lung de la 25 de metri, fără vreo șansă pentru goalkeeperul Pigliacelli. 0 - 1 scor final și Universitatea rămâne fără victorie pe teren propriu în acest sezon.