Înfrângere cu trupa lui Hagi

Știința este învinsă iarăși de Viitorul, care întoarce rezultatul după două goluri la care au lucrat trei fii de foști mari fotbaliști: Hagi, Ganea, Rivaldinho.

Data: 13.04.2019

Ora: 21:30

Stadion: „Central”, Academia „Gheorghe Hagi”

Competiție: Play-Off Liga 1 Betano (Etapa a 5-a)

Goluri: Ianis Hagi (min. 42), Rivaldinho (min. 57) / Cristi Bărbuț (min. 9)

FC Viitorul: Cojocaru - Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer - Băluță, Houri, P. Iacob - Hagi, Rivaldinho, Drăguș
Rezerve: Tordai - Mladen, Casap, Vl. Achim, G. Ganea, Eric, Calcan
Antrenor: Gică Hagi

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Donkor, Tiago (Bic, min. 63), Kelic - Martic, Mateiu (Baicu, min. 76), Cicâldău, Bancu - Bărbuț, Fortes, Mihăilă (Drăghici, min. 59)
Rezerve: Popescu - Acka, Dimitrov, Fedele, Bic, Drăghici, Baicu
Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Radu Petrescu / Asistenți: Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu

Universitatea începe mai bine meciul și înscrie prin Bărbuț în minutul 9. Băieții noștri de la Ovidiu continuă forcing-ul, dar Fortes ratează două ocazii mari până în minutul 15.

Viitorul mută jocul în jumătatea noastră pe final de primă repriză, iar Hagi jr. are o execuție de clasă în minutul 43, de la aproape 30 de metri de poarta lui Pigliacelli: șut cu dreptul sub bară, fără șanse pentru portar, și se intră cu 1-1 la vestiare. La jumătatea reprizei secunde, Craiova are șansa să revină în avantaj prin Mihăilă, dar ratează, iar pe contraatacul rezultat Ganea îi centrează lui Rivaldinho pentru 2-1. Mangia schimbă dublu ofensiv, Bic în locul lui Tiago și Baicu în locul lui Mateiu, dar tot gazdele sunt periculoase, prin Achim.

Știința este înfrântă a doua oară consecutiv de Viitorul după ce deschisese scorul, iar echipa lui Hagi se apropie la doar un punct de noi.

Clubul Universitatea Craiova mulțumește tuturor suporterilor care astă-seară au fost alături de alb-albaștri, atât din tribunele stadionului din Ovidiu, cât și din fața micilor ecrane.