Înfrângere în capitală

Meci nebun pe Arena Națională, încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 3 – 2. Pentru echipa noastră au marcat goalkeeperul Pigliacelli și Bărbuț.

Data: 24.02.2019

Ora: 20:00

Stadion: Arena Națională, București

Competiție: Liga 1 Betano (Etapa a 25-a)

Goluri: Hora (min. 27 & 84) și Filip (min. 48) / Pigliacelli (min. 39) și Bărbuț (min. 46)

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Bălaşa, Planic, J.Morais - Pintilii, Filip - Man, Tănase, Coman - Hora. Rezerve: A. Vlad, Nedelcu, Gnohere, Rusescu, M. Roman, Fl. Matei, Teixeira
Antrenor: Mihai Teja

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, Tiago, Kelic, Briceag - Fedele (Bic, min. 78), Cicâldău - Bărbuț (Fortes, min. 89), Rocha, Bancu - Koljic. Rezerve: Popescu, Donkor, Dimitrov, Bic, Mihăilă, Cristea, Fortes
Antrenor: Devis Mangia

Arbitri: Marius Avram (București) / Asistenți: Mircea Orbuleț (București), Sebastian Gheorghe (Suceava) / Rezervă: Cătălin Popa (Pitești) / Observator: Alexandru Deaconu (București)

Peste 5.000 de suporteri olteni au înfruntat frigul și cei 250 de km pentru a fi alături de favoriții lor în „șocul” etapei cu numărul 25 dintre FCSB și Universitatea Craiova. Trupa lui Teja a deschis prima scorul prin lovitura de cap al lui Hora, iar replica alb-albaștrilor a venit în minutul 39. Goalkeeperul Pigliacelli l-a învins pe Bălgrăden de la punctul cu var. 1 - 1 la pauză.

Bărbuț a adus Știința în avantaj la doar două minute de la reluare printr-un șut din interiorul careului. Filip a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj printr-o execuție din interiorul careului. Același Hora i-a adus pe roș-albaștri în avantaj, reușind să-l învingă pe Pigliacelli din lovitură de la unsprezece metri. 3 - 2 scor final.

Clubul Universitatea Craiova mulțumește tuturor suporterilor care au fost alături de alb-albaștri, atât din tribunele Arenei Naționale, cât și din fața micilor ecrane.