La fel ca în meciul cu Astra, un penalty a făcut diferența și la Iași.

CSMS Iași – Universitatea Craiova          2-1

Au marcat: Ciucur 5, Bole 71 (p.) / Băluță 44

Stadion: Emil Alexandrescu, spectatori: 1.500

CSMP: Grahovac – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato – Ciucur (39 Ciucă), Crețu, V. Gheorghe, Bole – Bădic (58 Țigănașu), Moldovan (73 Danale). Rezerve: Hotoboc, Dodan, Piccioni, Saric. Antrenor: Eugen Neagoe

Universitatea: Calancea – Briceag, Popov, Acka, Vătăjelu – Bancu (40 Rambe), Zlatinski, Băluță – Ivan, Măzărache (78 Surugiu), Nuno Rocha (72 Mateiu). Rezerve: L. Popescu, Vlădoiu, Kelic, Petre. Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Arbitri: Balaj Cristian, Artene Ovidiu, Nicoară Marius. R: Andrei Florin

Observatori: Marian Bucurescu, Mârț Irina

Deja clasic în epoca Mulțescu, unsprezecele aliniat este eminamente ofensiv, cu Ivan revenit în linia de atac, alături de Măzărache și Rocha, ajuntați de Bancu și Băluță. Dar meciul începe de la 1-0 pentru gazde. La prima acțiune de poartă, Ciucur șutează imparabil de pe linia careului mare și deschide scorul. Nu acuzăm șocul, avem posesia, construim meticulous și ne apropiem din ce în ce mai periculos de poarta moldovenilor. Primul care amenință este Rocha, cu un șut din unghi, respins de apărarea gazdelor. Zlatinski, de la 40 de metri, ratează de puțin ținta. Apoi, Băluță îi așează perfect mingea pe frunte lui Rocha, dar lovitura de cap a atacantului, din trei metri, este parată de Grahovac, de pe linia porții. Crețu deviază fericit centrarea lui Vătăjelu, dar Grahovac are un reflex excelnt și scoate de la rădăcina barei în corner. Exteriorul lui Briceag de la 25 de metri este la distanță de poarta adversă. Lovitura de cap a lui Măzărache din centrarea ideală a lui Ivan e prinsă de Grahovac. Măzărache, din doi metri, șutează imprecis, paralel cu poarta. La cealaltă poartă, Mihalache, din lovitură liberă, trimite peste vinclu. Exteriorul lui Ivan, ce țintea colțul scurt, este scos miraculos de Frăsinescu cu o jumătate de metru înainte de a pătrunde în poartă. Grahovac și niciunul dintre apărătorii adverși nu mai au replică la super-execuția lui Băluță din minutul 44: șut superb, pe colțul lung, în interiorul plasei laterale. După o primă repriză alertă, cele două echipe intră la vestiare la egalitate.

Actul secund începe echilibrat, avem prima șansă prin Zlatinski, a cărui execuție din lovitură liberă trece peste vinclu. Avem posesia, suntem echipa activă, în vreme ce gazdele, așezate pe două linii, încearcă arma contra-atacului. Într-unul dintre ele, la un duel între Crețu și Popov, Balaj dictează penalty. Transformă Bole și gazdele revin în avantaj. Mateiu, intrat în repriza secundă, trage de la distanță, Grahovac prinde. În prelungiri, lovitura de cap a lui Rambe din patru metri, trece peste transversală. Până la final nu revenim pe tabelă. Partida de la Iași se încheie cu victoria la limită a gazdelor.