La fel ca acum 38 de ani…

Știința și Fortuna au remizat 1-1, așa cum s-a întâmplat și în urmă cu aproape patru decenii, în primul tur al Cupei Cupelor.

Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, 1-1 cu Fortuna Dusseldorf în primul meci amical din cantonamentul maltez. Germanii au deschis scorul la mijlocul primei reprize. Actul secund ne-a aparținut. Bara lui Kelic și lovitura liberă bătută de Gustavo și boxată de portar au prevestit golul. L-a reușit Alexandru Popescu, scăpat unu la unu cu un fundaș advers, l-a dribrat și a șutat fără speranțe pentru goalkeeper. Gheorghe Mulțescu a folosit următoarea formulă: Vlad (Popescu) – Vlădoiu, Acka, Dumitraș, Briceag (Vlădoiu) – Zlatinski, Screciu, Bancu – Manea, Băluță, Ivan. În repriza a doua s-a mizat pe Vlad – Petre, Kelic, Popov, Briceag – Mateiu, Birzan – Rocha, Gustavo, Mazarache – A Popescu.