Mai sunt trei pași!

Știința Craiova învinge Brăila și se califică în sferturile de finală ale Cupei României. Eurogolul lui Surugiu și reușita lui Petre au semnat victoria olteană, iar în echipa noastră a debutat Jovan Markovic, 15 ani.

Dacia Unirea Brăila – Universitatea Craiova    0-2

Au marcat: Surugiu 6, Petre 90

Stadion: Municipal (Buzău), spectatori: 1.500

Dacia: Olaru – Niță, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Roșu (71 Necoară), Petean, Adăscăliței (86 Roșoagă), Neagu – Pușcașu, Enciu (80 Iosofache). Rezerve: Mitrea, Olenic, Calu, Oprea. Antrenor: Alin Pânzaru

Universitatea: Calancea – Briceag, Kay, Kelic, Vătăjelu – Mateiu, Bancu, Nuno Rocha (68 R. Petre) – Gustavo (86 Acka), Ivan (81 Markovic), Surugiu. Rezerve: Vlad, Vlădoiu, Manea. Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Arbitri: L. Rusandu – F. Păunescu, A. Constantinescu. R: A. Cojocaru

Observatori: C. Vornicu, B. Zanfirescu

„Mă interesează ca Universitatea să meargă mai departe în Cupă, nu să mă edific asupra potențialului jucătorilor care au evoluat mai puțin. Nu voi folosi o formulă experimentală“, spunea Gheorghe Mulțescu înaintea duelului cu Dacia Unirea Brăila. Totuși, Zlatinski, Băluță și Acka, ultimul aflat pe bancă, sunt menajați. Singura surpriză din primul 11 este Olivian Surugiu. Mutare inspirată a tehnicianului, pentru că în startul meciului, Surugiu șutează cu efect, imparabil din banda stângă și deschide scorul. Universitatea conduce din minutul 6 și controlează jocul. Replica gazdelor vine târziu, când Neagu, din lovitură liberă, trimite în bară. Intrăm în avantaj la vestiare.

În startul actului secund, Gustavo zguduie transversala dintr-o lovitură liberă de pe dreapta: 1-1 la bare, 1-0 pentru noi pe tabelă. Enciu driblează fin în marginea careului, dar șutul îl evidențiază pe Calancea. Ivan, din unghi, nu-l surprinde pe Olaru, care reține. Calancea respinge de sub bară șutul lui Petean din lovitură liberă. Cu un sfert de oră înainte de final, Andrei Ivan are șansa să încheie meciul: dejoacă pasul la ofsaid al adversarilor, scapă singur cu portarul, dar șutul ocolește ținta. Execuția lui Ivan de la 25 de metri este prinsă în doi timpi de Olaru. Cu zece minute înainte de final pe teren a intrat Markovic în locul lui Ivan, debut al jucătorului în vârstă de 15 ani. În minutul 90. Petre dublează avantajul Științei, cu un șut în forță din interiorul careului. Ne impunem cu 2-0 și continuăm în competiția knock-out.