Naționala a scos leii Olteniei la atac și a obținut victoria!

Cu Mitriță, Bancu și Băluță în teren, echipa Națională de fotbal a României a învins reprezentativa Finlandei cu scorul de 2 - 0. Nicușor Bancu a evoluat pe tot parcursul jocului, în timp ce Alex Băluță și Alex Mitriță au fost înlocuiți pe parcursul reprizei a doua. Îi felicităm pe cei trei pentru toate realizările din această seară și îi așteptăm acasă!

Data: 05.06.2018

Ora: 20:30

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești

Competiție: Amical

Goluri: Cristian Manea (min. 37) și Ciprian Deac (min. 61)

Echipa României: 12. Tătărușanu (1. Lobonț 88) - 4. Manea, 22.  Săpunaru-cpt (3. Toșca 56'), 27. Bălașa, 11. Bancu - 15. Anton, 18. Stoian - 17. Deac (26. Man 64'), 28. Mitriță (10. Grozav 80'), 14. Budescu (7. Chipciu 56') - 13. Băluță (29. Pușcaș 62'). Selecționer: Cosmin Contra. Rezerve: 1. Lobonț, 16. Niță, 23. Lung - 2.  Benzar, 5. Nedelcearu, 9. Rotariu,  19. Țucudean, 20. Cicâldău, 24.  Nedelcu

Echipa Finlandei: 1. Hradecky - 5. Toivomaki, 4. Toivio, 3. Vaisinen, 16. Pirinen - 7. Lod, 19. Lam (13. Soiri 56'), 14. Sparv-cpt., 8. Taylor (20. Vayrynen 77')- 17. Skrabb, 9. Sadik. Selecționer: Markku Kanerva. Rezerve: 12. Jaakkola, 23. Vitala - 2. Granlund, 6. Kamara, 10. Yaghoubi, 15. Halsti, 18. Uronen,  21. Karjalainen

„Piticii atomici” din ofensiva României au făcut legea și au amenințat în multe rânduri poarta apărată de goalkeeperul Hradecky. Băluță a fost primul care a adus pericolul în preajma porții adverse, reluând cu capul o centrare de pe partea dreaptă venită de la Manea. Primul gol al Naționalei a venit în minutul 37, ca urmare a unei acțiuni solitare a lui „Mitri” pe partea stângă. Cel cu #28 pe spate a șutat puternic din interiorul careului, mingea a fost respinsă de Hradecky chiar în picioarele lui Manea care l-a executat în cele din urmă pe portarul Finlandei. 1 - 0 a fost scorul pauzei

Golul doi a fost marcat de Ciprian Deac în minutul 61 al jocului. Nicușor Bancu ar fi putut marca golul serii cu doar 10 minute înainte de fluier final. Acesta a trimis o torpilă de la 35 de metri care a zguduit transversala porții adverse și în cele din urmă a ieșit afară. În ultimele minute ale disputei de pe „Ilie Oană” am asistat și la un moment emoționant: retragerea „pisicii” Bogdan Lobonț. 2 - 0 a fost scorul final în ultimul meci amical al echipei Naționale înainte de Liga Națiunilor.

Clubul Universitatea Craiova felicită echipa Națională de fotbal a României pentru rezultatul obținut. Mult succes la Liga Națiunilor! #HaiRomania #HaiOltenii