Ne apropiem de lider: Mihăilă aduce a treia victorie consecutivă pentru „satelit”

Cu Popescu, Bărbuț și Buzan în primul unsprezece al „satelitului”, alb-albaștrii lui Papură au luptat pentru a se apropia de liderul Șirineasa. Și au reușit! Valentin Mihăilă a înscris unicul gol al partidei, în minutul 77, printr-o execuție superbă din interiorul careului. În urma rezultatului de 1 - 0 din această după-amiază, echipa a doua ajunge la 23 de puncte.

Și de această dată clubul nostru a transmis meciul Științei II în format LIVE-VIDEO pe YouTube și website. Puteți urmări meciul integral mai jos!

Universitatea Craiova II: 49. Popescu - 2. Borța, 3. Ion, 6. Hreniuc (cpt.) - 7. Trocan, 14. Enache, 9. Iuga, 15. Buzan - 21. Bărbuț, 19. Markovic, 20. Petre. Rezerve: 50. Dică, 23. Frăsineanu, 11. Mihăilă, 10. Popescu, 18. Trancă, 17. Țoiu, 4. Bogdan. Antrenor principal: Corneliu Papură.

CSO Filiași: 1. Nedeianu – 4. Preda, 18. Lupu, 3. Terechie, 11. Borneci – 7. Tudor, 8. Crușoveanu (cpt.), 9. Geanimu – 14. Borhot, 10. Badea, 20. Dinu. Rezerve: 21. Nica, 17. Stancu, 15. Papa, 5. Calu, 19, Chivu, 6. Duma, 16. Stancu. Antrenor principal: Victor Naicu

A înscris: 11. Valentin Mihăilă (min. 77)

Stadion: „Extensiv”, Craiova

Spectatori: 300

Joc bazat pe multă forță în startul meciului din această după-amiază: fotbaliștii ambelor formații au încercat să pună stăpânire cât mai repede la mijlocul terenului. Oaspeții au fost primii care au avut o șansă imensă de a trece în avantaj pe tabela din marcaj, însă execuția lui Badea din minutul 27 s-a scurs puțin pe lângă poarta goalkeeperului nostru, Laurențiu Popescu. Până spre finalul primei părți, meciul s-a disputant sub semnul echilibrului, fără alte ocazii importante de poartă. 0 – 0 a fost scorul pauzei.

Papură a mutat ofensiv în debutul părții a doua: Mihăilă, Popescu și Frăsineanu au intrat pe teren și au adus un plus ofensiv în tabăra noastră. Alb-albaștrii au devenit tot mai insistenți în atac și cea mai mare ocazie a meciului s-a consemnat în minutul 63: mingea șutată puternic de golgheterul Științei II, Alex Popescu a izbit bara porții lui Nedeianu. La cinci minute după, Valentin Mihăilă a expediat și el un șut de la distanță, însă mingea a trecut puțin pe lângă poarta oaspeților. Insistențele echipei noastre au dat roade în final. Venit noaptea trecută de la Giurgiu și introdus pe teren în partea a doua a meciului, Valentin Mihăilă și-a adus echipa în avantaj în minutul 77, printr-o execuție de finețe la colțul lung din interiorul careului. Meciul s-a încheiat cu scorul de 1 - 0 pentru Știința II și alb-albaștrii continuă, astfel, forma bună din campionat!

Partida Universitatea Craiova II - Ghiroda din etapa a 12-a a Ligii a III-a, Seria a IV-a se va disputa sâmbătă, 11 noiembrie 2017, de la ora 14:00, pe stadionul „Extensiv” din Craiova. Intrarea este LIBERĂ!