Ploaie de goluri pe „Extensiv”: Știința II învinge cu 7 – 0!

Ploaie măruntă și ploaie de goluri în această după-amiază pe stadionul „Extensiv” din Craiova. Echipa a doua a Universității Craiova a învins formația din Bălești cu un categoric 7 - 0.

Data: 06.04.2018

Ora: 17:00

Stadion: „Extensiv”, Craiova

Competiție: Liga a III-a, Seria a IV-a (Etapa a 21-a)

Voicu Viorel - Slatina

Universitatea Craiova II: 49. Popescu - 21. Țoiu, 4. Enache, 16. Puțaru - 2. Borța, 15. Juncu, 13. Șerban, 8. Buzan - 10. Constantin, 17. Baicu, 11. Mihăilă. Rezerve: 1. Bobonete, 3. Ion, 5. Trocan, 7. Dinu, 14. Frăsineanu, 20. Trancă, 19. Markovic

CS Internațional Bălești: 1. Jianu – 11. Negrea, 15. Frățilescu, 6. Miroiu, 5. Almic – 20. Semen, 9. Sitoianu, 10. Copcaru, 8. Dinu – 14. Popescu, 7. Amariei. Rezerve: 12. Oprița, 19. Lupulescu, 21. Budică.

Aproximativ 100 de spectatori au fost prezenți în tribunele micuței arene din Parcul „Nicolae Romanescu”, în ciuda ploii mărunte. Alb-albaștrii lui Papură și Gușatu au început în forță jocul cu ocupanta penultimului loc din campionat, Internațional Bălești. Proaspăt convocat la echipa Națională Under-18 a României, juniorul Mihăilă a deschis scorul în minutul 6 printr-o execuție plasată care l-a lăsat fără replică pe goalkeeperul Jianu. Fotbaliștii de la „satelit” nu s-au mulțumit cu acest rezultat și au continuat ofensiva. „Decarul” Constantin a scos un penalty șase minute mai târziu și a atras de asemenea și eliminarea unui fundaș al oaspeților. Vârful Baicu și-a asumat responsabilitatea, însă a șutat puțin peste poarta celor de la Bălești. 1 – 0 a fost scorul pauzei.

La ieșirea de la cabine, meciul a devenit o formalitate. La doar un minut după ce a fost introdus pe teren, Markovic a înscris printr-o lovitură de cap imparabilă. Constantin a punctat și el în minutul 64. Mijlocașul Buzan a făcut spectacol în ultimele 20 de minute. A înscris patru goluri în decurs de 9 minute, distrându-se practic cu defensiva celor de la Internațional Bălești. Adversarii de astăzi nu au mai contat în ultima parte a jocului și băieții lui Papură și Gușatu s-au impus categoric cu 7 - 0. În acest moment, Universitatea Craiova II ajunge la 38 de puncte în campionatul Ligii a III-a, Seria a IV-a.

Au mai evoluat pe parcursul meciului: Frăsineanu, Markovic, Trocan și Trancă.