Promisiune pentru 2019

Știința câștigă cu 2-0 meci caracterizat de o ofensivă totală, cu ocazii mari ale Științei și un Pleșca excelent. Căpitanul Mitriță încheie anul cu stil, cu o dublă și un mesaj către infinitul cu numărul 8.

Data: 19.12.2018

Ora: 20:00

Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova

Competiție: Liga I Betano (Etapa a 21-a)

Goluri: Mitriță (min. 52 & 86)

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Tiago, Bancu - Cicâldău, Mateiu - Bărbuț, Rocha, Mihăilă – Mitriță. Rezerve: Popescu - Briceag, Popa, Dimitrov, Meza Colli, Fedele, Burlacu
Antrenor: Devis Mangia

Gaz Metan Mediaș: Pleşca -  Diallo, Andre Pereira, Marius Constantin, Trif -Fofana, Cristea - Ely Fernandes, Ivanov, Chamed – Fortes. Rezerve: Hăjmășan, Yazalde, P. Costea, Buziuc, M. Stancu, D. Olaru, Ricardo Batista
Antrenor: Mihai Teja

Alb-albaștrii au fost cei care au preluat inițiativa încă din startul meciului și au avut șansa să dezghețe tabela de marcaj după doar cinci minute. Portughezul Tiago reia din cinci metri, însă mingea este deviată incredibil în corner. Fofana este eliminat de „centralul” Feșnic după jumătate de oră pentru cumul de cartonașe. 0 – 0 a fost scorul pauzei.

„Juveții” au ieșit motivați de la ca bine și au ridicat publicul în picioare în minutul 52. Mitriță a înscris printr-o lovitură liberă de la 30 de metri și cu ajutorul lui Fortes, cel care a deviat balonul. Căpitanul Științei a reușit „dubla” cu trei minute înainte de finalul jocului, executând perfect lovitura de la unsprezece metri. Final de meci și Știința iernează pe locul al treilea în campionatul Ligii I Betano, cu 38 de puncte obținute.