Remiză în primul duel din stagiul de pregătire austriac

Fortes a marcat în prima parte, rușii au egalat în repriza a doua. 1 - 1 scor final în primul amical din stagiul de pregătire din Austria.

Data: 22.06.2019

Ora: 17:00 (18:00 – ora României)

Stadion: Silberstadt Arena, Schwaz

Competiție: Amical

Spectatori: 50

Goluri: Fortes (min. 34) / Malyarov (min. 82)

Universitatea Craiova în prima repriză: 13. Pigliacelli – 27. Martic, 26. Acka, 6. Kelic, 11. Bancu (cpt.) – 23. Constantin, 8. Mateiu, 37. Bîrzan – 22. Bărbuț, 29. Fortes, 33. Mihăilă. Rezerve: 1. Popescu – 28. Vlădoiu, 4. Hreniuc, 2. Tiago, 5. Șerban, 15. Popescu, 7. Baiaram, 9. Roman, 21. Borța. Antrenor: Corneliu Papură.

Universitatea Craiova în repriza a 2-a: 13. Pigliacelli (L. Popescu, min. 60)– 28. Vlădoiu, 4. Hreniuc, 2. Tiago, 3. Briceag (cpt.) – 8. I. Popescu, 5. Șerban – 21. Borța, 23. Constantin (Bîrzan min. 60), 7. Baiaram – 9. Roman.

FK Orenburg: 1. Rudenko – 3. Sivakov, 7. Despotovic, 11. Chukanov, 12. Malykx, 16. Alves, 23. Poluboyarinov, 31. Shakov, 60. Kozlov, 86. Ayupov. Rezerve: 56. Dovbnia – 15. Asatiani, 19. Sutormin, 29. Afonin, 32. Kulishev, 57. Polotov, 76. Ridlovski, 77. Malyarov, 88. Galadzhan. Antrenor: Fedotov Vladimir.

Vreme excelentă la primul amical al echipei noastre din stagiul de pregătire austria. Sub privirile a aproximativ 50 de spectatori, dintre care 10 români, alb-albaștrii au început în forță disputa de la Silberstadt, având câteva ocazii clare de gol. În cele din urmă, presiunea exercitată asupra porții lui Rudenko a dat roade după o jumătate de oră. Fortes a marcat fără emoții din interiorul careului. 1 - 0 la pauză.

Antrenorul Corneliu Papură a schimbat aproape toată echipa la pauză, mizând pe foarte mulți tineri, având ocazia să se desprindă pe tabela de marcaj, prin Baiaram sau Borța. Cu toate acestea, rușii au izbutit să restabilească egalitatea pe final de meci prin Nikita Malyarov. 1 - 1 scor final în primul joc din Austria.

Următoarea adversară a echipei noastre este Qarabağ FK , campioana Azerbaidjanului. Meciul se va desfășura marți, 25 iunie 2019, ora și locația urmând a fi comunicate ulterior. Acest joc va fi transmis în direct atât aici, pe website-ul oficial, cât și pe pagina oficială de Facebook.