„Satelitul” Sibiului s-a impus la Craiova

În această după-amiază s-a disputat restanța din etapa a 19-a a Ligii a III-a, Seria a IV-a dintre Știința II și Hermannstadt II. Juniorii sibieni au învins cu scorul de 2 – 1.

Data: 03.04.2018

Ora: 17:00

Stadion: „Aripile” (baza sportivă de la Aeroport)

Competiție: Liga a III-a, Seria a IV-a (etapa a 19-a)

Goluri: Raul Baicu (min. 27) / Petrescu (min. 17), Bratu (min. 56)

Primul „11” trimis în teren de antrenorul Corneliu Papură este format din: 50. Dică – 3. Ion, 4. Enache, 16. Puțaru – 2. Borța, 13. Șerban, 8. Buzan, 5. Trocan (cpt.) – 20. Trancă, 15. Baicu, 11. Mihăilă. Rezerve: 1. Bobonete, 19. Ciutică, 17. Vlădulescu, 14. Frăsineanu, 10. Dinu, 21. Țoiu, 7. Markovic.

Echipa de start folosită de antrenorul Ioan Gavrilă: Ciorgoveanu – Stancu, Hodea, Bratu, Cristiu – Dumitriu, Cătineanu, Pop, Petrescu – Lupu, Monea. Rezerve: Baila, Surugiu, Groza, Morariu, Scarlat, Preda, Bordean.

Prima repriză s-a dovedit a fi una echilibrată cu ocazii mari de ambele părți. Primul gol a fost marcat dintr-o acțiune rapidă care l-a prins singur-singurel cu goalkeeperul Dică. Petrișor Petrescu a marcat printr-o execuție simplă, pe jos. Replica elevilor antrenați de Papură a venit la 10 minute după printr-o acțiune solitară a lui Baicu. Vârful echipei a doua l-a executat pe Ciorgoveanu printr-un șut printre picioarele goalkeeperului sibian. 1 – 1 a fost rezultatul pauzei.

Oaspeții au rămas în zece oameni  puțin după startul reprizei a doua, în urma unei intrări violente la centrul terenului. Chiar și așa, sibienii au rămas în ofensivă și roadele au apărut în minutul 56. Fundașul Bratu a marcat printr-o lovitură de cap din interiorul careului nostru, fără șanse pentru goalkeeperul Dică. „Satelitul” formației FC Hermannstadt a învins cu scorul de 2 – 1.

Au mai evoluat pe parcursul meciului: Frăsineanu, Dinu, Țoiu și Markovic.

Acest meci a fost transmis de clubul nostru în format LIVE-VIDEO atât pe canalul oficial de YouTube cât și aici, pe website.