Spectacol pe „Extensiv”: Știința II învinge cu vârful Popescu MVP

În prezența a peste 200 de suporteri pe stadionul „Extensiv”, echipa a doua a Științei a făcut un meci spectaculos, reușind să învingă cu scorul de 4-1 echipa CS Național Sebiș. Golurile echipei noastre au fost marcate de atacantul Alexandru Popescu (min. 15, 38 și 70) și Angelo Iuga (min. 86).

Antrenorul Științei II, Corneliu Papură, a mizat pe următorul prim „11”: L. Popescu - Trocan, Ion, Hreniuc, Petre - Constantin, Enache, Buzan - Frăsineanu, Al. Popescu, Mihăilă.

Prima repriză s-a disputat sub semnul echilibrului, ambele echipe având ocazii mari. Elevii lui Papură au reușit să marcheze chiar în minutul 15, după o fază excelentă pornită pe flancul drept. Vârful Popescu a înscris printr-o lovitură imparabilă de cap. Imediat dupămarcarea golului, oaspeții de la Sebiș au început să pună presiune la poarta lui Popescu. Echilibrul numeric s-a stricat în minutul 20: arbitrul partidei i-a arătat prea ușor cartonașul roșu fundașului nostru central, Raul Hreniuc după un fault în apropierea careului. La cinci minute după acest eveniment, Național Sebiș a izbutit să egaleze prin șutul lui Săulescu din interiorului careului. Entuziasmul și dăruirea alb-albaștrilor și-a spus cuvântul în minutul 38: „decarul” Popescu înscrie din nou în poarta oaspeților și își aduce, astfel, echipa din în avantaj. 2-1 a fost scorul la pauză.

Popescu a realizat hattrick-ul în minutul 70 din lovitură de la 11 metri, iar în minutul 86 Iuga a marcat golul 4 din pasa MVP-ului acestei zile. Echipa a doua a Științei învinge cu scorul de 4-1 pe teren propriu și ajunge la 13 puncte în campionatul Ligii a III-a, Seria a IV-a.