Statistica duelurilor cu Astra Giurgiu

Liga Profesionistă de Fotbal a realizat o statistică a întâlnirilor dintre Universitatea Craiova și Astra Giurgiu.

„Astra Giurgiu - Universitatea Craiova, duminică - 8 decembrie, ora 20.30

6 mai 2019, Astra - CFR Cluj 1-5 a fost ultima înfrângere suferită de giurgiuveni pe teren propriu în campionat. Au urmat șapte victorii şi trei remize.

Trei victorii (2-0 cu Dinamo, 2-1 cu FC Voluntari, 3-2 cu Gaz Metan), trei rezultate de egalitate (1-1 cu FC Botoşani, 0-0 cu Academica, 1-1 cu Chindia) şi trei partide pierdute este palmaresul înregistrat de olteni în deplasare în ediţia curentă.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 17 ori în principala competiţie internă, de șapte ori au câştigat giurgiuvenii, de șase ori s-au impus oltenii, iar alte patru jocuri s-au terminat la egalitate.

- Primul meci s-a consemnat pe 31 august 2014, 5-0 la Giurgiu. Budescu a deschis balul în prelungirile primei reprize, apoi Bukari (minutul 50), Budescu de alte două ori (min 58, 83 pen) şi Enache (min 86)  au produs cea mai severă înfrângere suferită de olteni din 2014 până în prezent. La finalul acelui meci, Emil Săndoi (antrenor principal) şi Sorin Cîrţu (director tehnic) au preluat conducerea tehnică de la Ionel Gane.

- Două remize albe s-au înregistrat în confruntările directe, dintre care una singură pe terenul grupării dunărene (11 martie 2017).

- 6 august 2016, Astra - U Craiova 1-2, întâiul succes din contul oltenilor (marcatori Niculae / Rocha, Măzarache).

- Ultima victorie bifată de giurgiuveni: 4 martie 2019, U Craiova - Astra 1-2 (au marcat Koljic, respectiv Llullaku şi Donkor autogol).

- Cea mai recentă întâlnire directă: 23 august 2019, U Craiova - Astra 1-0, gol înscris de Nicuşor Bancu, din pasa lui Alexandru Cicâldău.

Mediile de vârstă: Astra - 26 ani; Universitatea Craiova - 24 ani şi 9 luni, a treia cea mai mică din campionat.

Duelul antrenorilor

Bogdan Andone s-a întors pe banca giurgiuvenilor, de astă dată ca principal. El a fost secundul lui Marius Şumudică în ediţia 2015/2016, atunci când Astra a câştigat singurul titlu din istoria clubului. În acest mandat, tehnicianul grupării dunărene a izbutit șase victorii consecutive.

Partida Universitatea Craiova - FCSB 0-1 a consemnat revenirea lui Victor Piţurcă pe banca tehnică a unei formaţii din CASA Liga 1 după aproape nouă ani. A strâns 201 de meciuri în campionat, 114 încheiate cu victorii, 44 la egalitate şi 43 cu înfrângeri. Cea mai importantă performanţă în principala competiţie internă o reprezintă titlul câştigat cu roş-albaştrii bucureşteni în 2000/2001.

- Doi jucători au câştigat titlul de golgheter al României sub conducerea tehnică a lui Victor Piţurcă: Gheorghe Craioveanu (1994/1995, U Craiova - 27 goluri) şi Claudiu Răducanu (2002/2003, FCSB - 21 goluri).

- A bifat 56 de meciuri oficiale pe banca României, contribuind la ultimele trei calificări ale primei reprezentative la Campionatul European.”