Statistica este de partea Științei în confruntările cu Poli Iași

Ultimul duel din campionat și unul extrem de important în vederea clasării pe locul al treilea care ne duce pentru al doilea an consecutiv în Europa. ECHIPA TA - Campioana Unei Mari Iubiri are statistica de partea ei în duelul direct cu formația CSM Politehnica Iași.

De la revenirea Științei în primul eșalon al fotbalului românesc, au avut loc 11 întâlniri directe între olteni și moldoveni. Noi am obținut șapte victorii, în timp ce ieșenii doar patru și nu a existat nicio remiză. Cea mai spectaculoasă dispută a avut loc pe data de 22 mai 2016, atunci când alb-albaștrii învingeau cu scorul de 3 - 2 pe „Extensiv”: Vătăjelu a marcat primul, apoi oaspeții au întors rezultatul prin Golubovic și Cristea. Hergheligiu în minutul 59 și Iliev în minutul 80, au păstrat toate punctele în Bănie.

Cea mai recentă confruntare directă a avut loc în #VulcanulDePeOblemenco când ai noștri au făcut spectacol și au bătut cu 4 - 1. În acest meci s-a consemnat și primul „hattrick” din carieră al starului Mitriță. Dimitrov a închis tabela prin ultima reușită din data de 14 aprilie 2018.

Ultimul joc din „Copou” s-a încheiat tot printr-o victorie alb-albastră. Pe data de 14 octombrie 2017 Știința a învins cu scorul de 2 - 1, prin reușitele lui Gustavo și Băluță.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Universitatea Craiova - 25 ani şi 4 luni; CSM Politehnica Iaşi - 26 ani şi 6 luni

Evaluările celor două loturi: Universitatea Craiova - 18 mil. euro; CSM Politehnica Iași - 8 mil. euro