Știința urcă pe 2 de ziua lui Tilihoi!

Zlatinski și Gustavo marchează în victoria Universității Craiova, iar echipa revine pe podiumul Ligii 1.

Universitatea Craiova – CFR Cluj  2-1

Au marcat: Zlatinski 35 (p.), Gustavo 48 / Bud 38

Stadion: Municipal (Severin), spectatori: 2.000

Universitatea: Calancea – Briceag, Kelic, Kay, Vătăjelu – Zlatinski, Băluță, Gustavo (79 Mateiu) – Măzărache (46 Bancu), Ivan, Rocha (87 Dumitraș). Rezerve. Popescu, Petre, Surugiu, Popov. Antrenor: Gheorghe Mulțescu

CFR: Vâtcă – Peteleu (70 Păun), Larie, Horj, Camora – Rus, Mureșan (79 Negruț) – Chiriță, Omrani, Ruiz (65 Tiago Lopes) – Bud. Rezerve: Mincă – Tiago Lopes, Vereș, Neagu, Roman. Antrenor: Vasile Miriuță.

Arbitri: M. Bîrsan, O. Șovre, C. Danșa. Rezervă: M. Marcu

Observatori: Ioan Bogdan, Huzu Aron.

Eliminat: Omrani 61

„Nu vom abdica de la stilul ofensiv“, reitera Gheorghe Mulțescu la conferința de presă premergătoare meciului ceea ce a promis la venirea în Bănie. Formula trimisă în teren, cu cinci jucători eminamente ofensivi, întărește spusele antrenorului. Primele ocazii le au oaspeții, Calancea este providențial și-l blochează pe Omrani și repară astfel greșeala lui Kay, apoi reține lovitura de cap a lui Horj din 5 metri. Replicăm prin Zlatinski, al cărui șut din afara careului este prins de Vâtcă. Ne instalăm peste adversary, dar „capul“ lui Ivan ocolește vinclul, apoi șutul lui Rocha este scos de pe linia porții de Camora. Cu zece minute înainte de final, Horj deviază cu mâna centrarea lui Ivan. Lovitura de pedeapsă este transformată de Zlatinski și Universitatea are 1-0. Avantajul durează doar câteva minute, Bud marchează după un atac susținut al oaspeților. La pauză se intră la egalitate.

Repriza secundă începe perfect: centrare excelentă Briceag, Gustavo preia în careu, driblează ce are în față și marchează. Avem 2-1. Și continuă la fel de bine pentru noi, Obrani este eliminat pentru cumul de galbene. Meciul se rupe, se joacă la o singură poartă. Bancu șutează violent din afara careului, în stilul lui Aurică Beldeanu, și zguduie transversala. Băluță încearcă și el de la distanță, mingea trece de puțin peste poartă. Bancu îl deschide perfect pe Rocha, vârful Craiovei trage printre picioarele portarului, dar unul dintre fundași scoate miraculos de pe linia porții. Ivan trage din unghi, portarul parează. Lansat de Rocha, Ivan trece din dribling de un adversar, dar execuția e în plasa laterală. Deschis perfect de Băluță, Ivan scapă singur cu portarul, dar șutul e slab și Vâtcă prinde. Se încheie 2-1 pentru Știința, victorie muncită a alb-albaștrilor, care-i aduce pe locul 2 în ierarhia Ligii 1.