#SuperCupa nu rămâne în Bănie

CFR Cluj câștigă trofeul SuperCupei României, ediția 2018, ca urmare a rezultatului la limită, 1 - 0. Unicul gol al meciului de la Craiova a fost marcat de către Culio din penalty, cu 13 minute înainte de finalul celor 90 de minute de joc.

Data: 14.07.2018

Ora: 20:30

Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova

Competiție: Supercupa României, ediția 2018

Arbitri: Radu Petrescu (central), Ovidiu Artene și Marius Urzică (asistenți)

Gol: Culio (min. 78)

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Popa (Markovic, min. 80), Gardoș, Tiago - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Cicâldău, Glavina (Burlacu, min. 65), Mitriță. Rezerve: L. Popescu, Kelic, Briceag, Markovic, Bărbuț, Mihăilă, Burlacu. Antrenor: Devis Mangia

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Mureșan, Camora  - Culio, Hoban, Djokovic - Deac, Țucudean, Mailat. Rezerve: Vâtcă, Maleș, Cr. Manea, Bordeianu, Costache, Păun, Omrani. Antrenor: Edi Iordănescu

26.000 de oameni și sold out cu cinci zile înainte de meci. De asta a avut parte #SuperCupa României, ediția 2018. „Mai frumoasă decât toate diamantele și decât oricare dintre astre / E doar credința noastră, strălucind în nopțile albastre...”, a fost mesajul afișat de Peluza Nord Craiova în debutul jocului. Împinsă de la spate de energia încântătoare a publicului, prima mare ocazie a Științei a venit în minutul 13 după un corner executat excelent. Gardoș a reluat cu capul din interiorul careului, însă mingea a trecut puțin peste poarta apărată de Arlauskis. Ocazie dublă cinci minute mai târziu: starul Mitriță driblează tot ce întâlnește în calea sa, mingea șutată apoi de el este respinsă de Arlauskis chiar în Cicâldău, cel care la rândul său încearcă să înscrie simplu pe jos iar mingea este scoasă de pe linia porții de Mureșan.

Nu a avut loc nicio schimbare în tabăra alb-albastră la pauză. Vinicius ar fi putut să marcheze pentru clujeni în minutul 60: lovitura sa de cap a izbit stâlpul din stânga porții lui Pigliacelli și apoi a ieșit afară. Pe parcursul meciului, au mai evoluat Burlacu, Markovic și Cu 13 minute înainte de final, CFR a primit un penalty transformat de către Culio. 0 – 1 scor final și CFR Cluj este câștigătoarea Supercupei României, ediția 2018. Clubul Universitatea Craiova mulțumește tuturor suporterilor care au fost alături de alb-albaștri astăzi și îi așteaptă la primul meci din Liga I Betano, ediția 2018 - 2019. Ducem împreună #BataliaPentruPodium!