Thriller la Mediaș

Mediaș învinge cu 3 - 2 într-un adevărat thriller cu patru lovituri de departajare. Ca urmare a acestui rezultat, Știința ocupă locul 7 cu 11 puncte obținute până în acest moment.

Data: 15.09.2018

Ora: 21:00

Stadion: „Gaz Metan”

Competiție: Liga I Betano (Etapa a 8-a)

Goluri: Constantin (min. 12), Fortes (min. 26), Cristea (min. 82) / Mitriță (min. 8), Koljic (min. 75)

Gaz Metan Mediaș: Pleșca - V. Crețu, I. Cristea, M. Constantin, Trif - Fofana, L. Aurelio - D. Caiado, D. Olaru, Elu Fernandes – Fortes. Rezerve: R. Batista - R. Romeo, Chamed, S. Bușu, Buziuc, M. Stancu
Antrenor: Mihai Teja

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Donkor, Kelic, Tiago, Briceag (Bancu, min. 54) - Fedele, Mateiu (Cicâldău, min. 55) - Mihăilă (Rocha, min. 69), Bărbuț, Mitriță – Koljic. Rezerve: Popescu - Gardoș, Rocha, Cicâldău, Burlacu, Bancu, Martic
Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Chivulete Andrei Florin / Asistenți: Cerei Alexandru, Gheorghe Bogdan

Peste 300 de suporteri alb-albaștri au fost prezenți în tribunele arenei din Mediaș, în ciuda furtunii puternice. La doar șapte minute de la startul jocului, Mihăilă a fost faultat în careu de Crețu și Chivulete a arătat punctul cu var. Căpitanul Mitriță a înscris fără emoții. Medieșenii au primit și ei un penalty în minutul 12, transformat de Constantin. Fortes a reluat cu latul din fața porții după o centrare venită de pe stângă și aduce Gazul în avantaj. 2 – 1 a fost scorul pauzei.

Repriza a doua a fost un adevărat thriller, cu Știința ratând penalty în minutul 62 și primind a treia lovitură de la 11 metri cu 15 minute înainte de final. Koljic și-a asumat responsabilitatea și i-a readus pe alb-albaștri în joc. Gazdele au fost cele care au avut ultimul cuvânt de spus în disputa din această seară. Iulian Cristea marchează golul victoriei printr-o execuție spectaculoasă din interiorul careului. 3 – 2 scor final.