Victorie cu Winterthur

Jovan Markovic, 15 ani și 10 luni, este golgheterul Științei în amicalele din Malta cu 3 reușite.

Universitatea Craiova s-a impus cu 4-1 în fața formației elvețiene de ligă secundă FC Winterthur. Jovan Markovic a deschis scorul în minutul 10 al întâlnirii, fiind, cu trei goluri, cel mai bun marcator al echipei în stagiul maltez. Elvețienii au egalat la mijlocul reprizei. În actul secund, alb-albaștrii au urcat scorul la 4-1.

Antrenorul Gheorghe Mulțescu a început cu următoarea formulă: Calancea – Dimitrov, Kelic, Acka, Briceag – Mateiu, Rocha, Băluță – Ivan, Gustavo, Markovic. La pauză au intrat Madson, Petre și Bîrzan, iar pe parcursul reprizei secunde A. Popescu, Măzărache, Mingote, Bancu, Popov, Draghici, Manea.

Universitatea Craiova are trei victorii și un egal în meciurile de verificare disputate până acum în cantonamentul din această iarnă. Miercuri, 25 ianuarie, alb-albaștrii vor întâlni formația austriacă RZ Pellets WAC în ultimul test de pe tărâm maltez.