Victorie cu liderul și Știința revine în top!

Universitatea învinge italienește pe Botoșani, 1-0, și depășește Dinamo și FCSB în clasament. Craiova, FCSB și CFR rămân singurele echipe neînvinse în acest sezon de Liga I Betano. Dar greul abia acum urmează, pentru că de astăzi începe urcușul către vârful ierarhiei!

Botoșaniul a arătat de ce e liderul Ligii I Betano, ratând marile ocazii ale primei părți, prin Roman și Serediuc. Oaspeții nu au părut afectați de faptul că i-au pierdut pe Fulop și Cucu, accidentați, și s-au apărat calculat și foarte agresiv, aglomerând bine terenul și neoferind spații pentru linia rapidă de trei din spatele lui Mihai Roman. Iar pe contraatac, așa cum Mangia avertizase deja, au fost foarte periculoși. Universitatea a dominat ca posesie și teritorial prima repriză, dar nu s-a apropiat de poartă decât prin șuturi de la distanță ale lui Burlacu, Mitriță și Gustavo, nici unul însă cadrat pe poartă.

Dar pauza ne-a prins bine. Craiova iese mult mai decisă de la vestiare și Zlatinski trece pe lângă gol în minutul 56, cu o lovitură de cap. Avea să fie ”capul” care anunța golul izbăvitor, pe care bulgarul (excelent în partea a doua) avea să-l înscrie prin același procedeu. Până la el, Calancea ne-a salvat la o ocazie imensă a lui Popa (59’) iar Burlacu (și astăzi unul dintre cei mai buni oameni ai noștri) a creat o acțiune foarte frumoasă în minutul 62, încheiată cu un șut puțin peste. Arbitrul Kovacs încinge și el spiritele în minutul 69, când îi dă galben lui Roman pentru simulare, deși vârful Universității fusese împiedicat clar în careu.

Purtată pe umeri de spectatorii ”întărâtați” de omul cu fluierul, alb-albaștrii relansează șarjele și Zlatinski marchează cu capul din apropiere, după o centrare a lui Mitriță recentrată inteligent în fața porții de către Gustavo. Era minutul 79. Trei minute mai târziu, pe contraatac, Roman trece pe lângă primul gol de la revenire, după o pasă inspirată a lui Bancu, la o nouă fază creată în banda stângă de piticul atomic Mitriță.

Ne așteaptă, în sfârșit, o pauză de o săptămână, după care duminică mergem la Ovidiu, unde dăm piept cu campioana en-titre pentru a ne întări poziția, în deja obișnuita #BataliePentruPodium.

Universitatea Craiova: 1. Calancea – 3. Briceag, 6. Kelic, 84. Barthe, 30. Dimitrov – 7. Gustavo, 8. Mateiu, 23. Zlatinski, 36. Burlacu – Mitriță – 70. Roman

FC Botoșani: 1. Cobrea – 3. Burcă, 4. Miron, 17. Cucu, 19. Patache – 28. Roman, 30. Mușat, 37. Bordeianu, 44. Popa – 92. Serediuc, 80. Fulop

Stadion: „Municipal” Drobeta Turnu Severin

Spectatori: 1.000

Arbitri: Kovacs Istvan, Șovre Octavian, Cerei Alexandru. Observator de joc: Ion Craiu, Arbitru de rezervă: Mazilu Florin Ovidiu. Observator de arbitri: Salomir Marian