Victorie la pas lângă București

Universitatea a rezolvat din prima repriză deplasarea de la Voluntari, marcând 4 goluri în 16 minute, între minutele 24 și 40.

Devis Mangia a schimbat sistemul și a abordat în 4-2-3-1 meciul, cu Bărbuț, Mitriță și Bancu în spatele vârfului împins Baicu.

Ca și în deplasarea precedentă de la Voluntari, a fost meciul lui Bancu. Mutat în linia ofensivă, Nicușor s-a înțeles excelent cu Mitriță și a fost lăsat de căpitan să bată un penalty care i-a adus un hattrick istoric, în final de meci.

Bancu avea să atragă atenția că e în formă încă din start, când semnează, în minutele 2 și 16, primele ocazii ale Științei. Nu a mai iertat în minutul 24, când a profitat de o pasă în adâncime a lui Cicâldău și de ezitarea lui Wallace și l-a învins simplu pe Vâtcă pentru 1-0.

3 minute mai târziu, același Cicâldău bate perfect o lovitură liberă, iar Kelic se înalță dintre trei adversari și plasează mingea în vinclu. Și super-fazele meciului nu veniseră încă.

A urmat mini-recitalul lui Alex Mitriță. Servit de Bancu în flancul stâng, Mitri depășește în dribling doi adversari și marchează elegant cu piciorul stâng. Tot Bancu și Mitriță colaborează 2 minute mai târziu, când căpitanul îl servește ideal pe un contraatac pe Bancu, care trage din prima printre picioarele lui Vâtcă. Era 4-0 la pauză, în uralele celor câteva sute de suporteri olteni prezenți la meci.

După pauză, Craiova reduce tempo-ul și face un joc de posesie bun, cu gândul deja la derby-ul cu Dinamo de sâmbătă. Avea să se mai marcheze de două ori, câte un gol pentru fiecare echipă, ambele din penalty.

Mai întâi Laidouni îl învinge pe Pigliacelli, după ce Cicâldău îl faultase în careu pe același jucător advers, în minutul 85. Doar două minute mai târziu, nou-intratul Markovic scoate și el un penalty după ce reușește să atingă primul o minge pentru care se lupta cu Vâtcă. Mitriță îl lasă pe prietenul Bancu să facă hattrick-ul, iar slătineanul înscrie sec, trimițând portarul în colțul opus.

Scor final 5-1, iar Universitatea urcă direct pe loc de playoff și vom aborda derby-ul cu Dinamo cu un moral excelent. Ne vedem sâmbătă la stadion!