Victorie mare cu Sepsi OSK!

Universitatea Craiova obține maximum de puncte și reușește să profite de egalul dintre FCSB și CFR, strângând distanța față de primul loc.

Cu o echipă nouă și de o valoare incontestabil superioară lotului din toamnă, Sepsi a venit la Craiova dispusă să sacrifice fotbalul în favoarea betonării defensive. Universitatea trece de două ori pe lângă deschiderea scorului prin Mateiu și Martic și doar Mitriță reușește să mai anime cei 15.000 de spectatori până la pauză. În ciuda posesiei covârșitoare de 70 - 30 % în favoarea alb-albaștrilor, scorul la pauză a fost 0 - 0.

Universitatea începe mult mai hotărâtă partea secundă, cu același Mitriță aproape de 1-0 în minutul 46, la o fază frumos lucrată pe dreapta de Martic. La doar un minut după, Tiago apare bine la colțul scurt după un corner al lui Zlatinski și îi dă emoții lui Rîmniceanu, cu o deviere cu capul.

Golul izbăvitor vine în minutul 61, când Mitriță are inspirația să-l lase pe Gustavo să execute o lovitură liberă din partea stângă. Brazilianul lovește perfect, un șiret plin în stilul Ronaldo, iar mingea prinde pământul înșelător, lovește bara laterală și sfârșește în plasa oaspeților.

După gol, cei din tribune se așteptau ca favoriții să zburde, dar Sepsi arată că știe fotbal și în jumătatea adversă și reușește să echilibreze disputa. Centralul Antonie nu vede un penalty evident la Burlacu pe final, dar Craiova reușește să închidă meciul. Un meci greu, cu multe galbene, dar unul esențial pentru bătălia la primele locuri. Urmează o deplasare vineri la Voluntari și un ultim test în sezonul regulat, acasă cu Timișoara. Încă două victorii și Știința va intra în playoff cu pași mari și grei, de uriaș.