Victorie pentru moral, victorie pentru noi toți

Universitatea Craiova domină din primul până în ultimul minut partida de la Giurgiu și câștigă cu 1-0 un meci pe care-l putea tranșa mult mai confortabil. Știința revine la 5 puncte de primul loc, dar CFR are un meci mai puțin și urmează să joace la Sepsi.

Data: 19.04.2019

Ora: 21:00

Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu

Competiție: Play-Off Liga 1 Betano (Etapa a 6-a)

Spectatori: 2.000 (200 de suporteri ai Științei)

Gol: Valentin Mihăilă (min. 68)

Astra Giurgiu: Lazar - Butean, Bejan, Cestor, Radunovic - R. Moise, Romario Pires - Begue, N. Roșu, Llullaku – Alibec. Rezerve: Santos, Erico, Biceanu, Balaure, V. Gheorghe, Zoua, Dima
Antrenor: Constantin Enache

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, Acka (Donkor, min. 46), Kelic, Bancu - Mateiu, Fedele (Bic, min. 70), Cicâldău - Bărbuț, Fortes, Mihăilă (Meza Colli, min. 89), Rezerve: L. Popescu, Dimitrov, Donkor, Bic, Drăghici, Meza Colli, Cristea.
Antrenor: Corneliu Papură

La primul meci pe banca Craiovei, Papură trimite în teren un 4-3-3 mobil, cu Mateiu punct fix în fața apărării și Cicâldău și Fedele volante, în ajutorul lui Mihăilă, respectiv Bărbuț. Câștigăm astfel controlul la mijlocul terenului și morișca paselor dintre cei trei, dar și agresivitatea cu care recuperează mereu devreme mingea, dictează ritmul jocului. Fortes începe seria marilor ratări cu un cap din 10 metri puțin pe lângă poarta lui Lazar. A doua mare ocazie a reprizei e ratată de Fedele, al cărui voleu în forță din apropiere trece peste.

După un șut bun al aceluiași Fedele în debut de repriză, vine minutul 60, când Bancu îl găsește perfect pe Cicâldău în careu, cu o pasă filtrantă. Decarul Craiovei se înșurubează pe lângă Radunovic, dar Cestor vine și el din spate și îl lovește pe Alex cu piciorul de sprijin. Chivulete dictează penalty, execută Fortes pe mijloc, dar Lazar își lasă un picior în spate și respinge. A fost al șaselea 11 metri ratat de alb-albaștri în acest sezon.

Patru minute mai târziu, Chivulete refuză Științei un penalty la fel de clar cum fusese primul, când Bancu este călcat evident în careu de Erico, dar centralul vede simulare și-i acordă cartonaș galben căpitanului nostru. După o cursă a la Bale în care și-a pierdut suflul pe final, Mihăilă înscrie primul gol în tricoul Universității în minutul 68, după ce atacă excelent o centrare a lui Martic. Până la final, Astra ratează singura ei mare ocazie a meciului, când Gheorghe lovește bara cu un șut puternic la colțul scurt, singur cu Pigliacelli.

Se termină 1-0 și Știința revine în coasta primelor două clasate și ne așteaptă o deplasare grea la Viitorul în Cupă.

Clubul Universitatea Craiova mulțumește tuturor suporterilor care au fost alături de alb-albaștri astă-seară, atât din tribunele stadionului „Marin Anastasovici”, cât și din fața micilor ecrane.