Vladimir Screciu s-a calificat la Turul de Elită sub tricolor!

Convocat la Naționala Under-19 a României, Vladimir Screciu joacă titular meci de meci și este unul dintre fotbaliștii de bază din angrenajul reprezentativei țării noastre. Cu el în centrul defensivei tricolore, România a învins Rusia cu scorul de 2 - 1 și s-a calificat la turul de elită cu o etapă înainte de încheierea calificărilor.

Fotbalistul clubului nostru a avut și de această dată o evoluție remarcabilă, fiind utilizat pe durata întregii partide. Golurile Naționalei noastre au fost marcat de Moruțan în minutul 62 și Mățan în minutul 70. Ca urmare a acestui rezultat, tricolorii s-au calificat mai departe de pe prima poziție în grupa 10.

Pentru partida contra Rusiei, antrenorul Adrian Boingiu a ales următoarea formulă: 1. Vlad - 2. Haruț, 5. Screciu, 3. Dima, 18. Trușescu - 6. Boboc, 7. Dragomir-cpt. - 8. Moruțan, 10. Mățan, 11. Micovschi - 9. Sîntean. Rezerve: 12. Costache - 4. Băluță, 14. Neciu, 15. Berci, 16. L. Gheorghe, 17. Merloi, 19. Moldoveanu, 20. Vidrășan, 21. Podină.

În ultima partidă, tricolorii vor întâlni reprezentativa similară a Gibraltarului, partidă programată marți, 14 noiembrie, de la ora locală 16:00, pe stadionul Pankritio din Heraklion.

Felicitări, Vladimir Screciu! Suntem mândri de tine!