Analiza LPF dinaintea jocului cu Clinceni

Reprezentanții Ligii Profesioniste de Fotbal au prefațat duelul din această seară dintre Universitatea Craiova și Academica Clinceni.

„Universitatea Craiova - Academica Clinceni, miercuri - ora 18.30

19 victorii au reuşit oltenii în acest sezon, dintre care 12 la un gol diferenţă.

Academica este echipa cu cele mai multe rezultate de egalitate întregistrate pe teren advers, 10 remize.

Universitatea Craiova este formaţia cu cei mai puţini jucători utilizaţi, doar 28, dintre care Mirko Pigliacelli este singurul din Liga 1 care a strâns toate minutele.

Ilfovenii s-au bazat pe 34 de fotbalişti, 12 dintre ei fiind debutanţi pe prima scenă.

Universitatea Craiova şi Academica s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus elevii lui Ilie Poenaru, un joc s-a terminat cu victoria oltenilor, iar alte două partide s-au încheiat la egalitate.

Primul duel a avut loc pe 14 iulie 2019, Universitatea Craiova - Academica 3-2 (marcatori A. Răuţă - autogol, I. Martic, V. Constantin - minutul 90+5 / A.Şut, P. Nsiah), partidă care a consemant şi debutul ilfovenilor în principala competiţie internă.

Cea mai recentă dispută directă: 2 mai 2021, Academica - Universitatea Craiova 1-0 (autogol M. Constantin).

Partida va fi transmisă în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.”