Analiza LPF dinaintea meciului cu Chindia

Reprezentanții Ligii Profesioniste de Fotbal au prefațat partida ce se va disputa în această seară la Buzău. Vă redăm textul integral mai jos.

„Chindia Târgovişte - Universitatea Craiova, sâmbătă - 27 februarie, ora 20.00

22 ianuarie 2021, Chindia - Academica Clinceni 2-1: a fost ultima victorie înregistrată de târgovişteni în Liga 1. Au urmat două remize şi patru partide pierdute.

Chindia este echipa cu cel mai slab atac din campionat, doar 20 de goluri marcate, dintre care trei din penalty.

18 decembrie 2020, Universitatea Craiova - FCSB 0-2 a fost singura înfrângere suferită de olteni în precedentele 14 runde, interval în care au mai înregistrat cinci succese şi opt rezultate de egalitate.

19 dintre cele 28 de goluri reuşite de craioveni în ediţia curentă au fost marcate în prima repriză.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de trei ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont o victorie, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 28 iulie 2019, Universitatea Craiova - Chindia 1-0, marcator Mihai Roman II.

Cea mai recentă întâlnire directă: 6 noiembrie 2020, Universitatea Craiova - Chindia 0-1, gol înscris de Daniel Popa, dintr-un penalty scos de Daniel Florea.

Mediile de vârstă

Chindia Târgovişte - 25 ani şi 8 luni;

Universitatea Craiova - 26 ani şi 4 luni.

Opt goluri a marcat Alexandru Cicâldău în acest sezon, el fiind golgheterul oltenilor. Trei dintre reuşite au fost inscrise din afara careului mare.

Andrei Piţian şi Mirko Pigliacelli sunt jucătorii din cele două loturi care au bifat toate minutele în ediţia actuală.

Partida va fi una specială pentru Emil Săndoi, care a cunoscut cele mai mari realizări ca jucător în culorile alb-albastre. De asemenea, de gruparea din Bănie se leagă şi cea mai importantă performanţă ca antrenor, locul 5 la finele sezonului 2014/2015, când a stabilit recordul de invincibilitate pentru fotbalul craiovean, de  19 partide consecutive fără înfrângere.

Partida va fi transmisă în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.”