Astăzi, 9 august 2020, se împlinesc 2 ani de când i-am înfruntat pe nemții de la RB Leipzig în UEFA Europa League.

Data: 09.08.2018

Ora: 19:30 (18:30 – ora Germaniei)

Stadion: Red Bull Arena, Leipzig

Competiție: UEFA Europa League (manșa tur a turului 3 preliminar)

Goluri: Ibrahima Konate (min. 24), Matheus Cunha (min. 76) și Yussuf Poulsen (min. 87) / Ivan Martic (min. 94)

RB Leipzig: Mvogo - Klostermann, Konate, Orban, Saracchi - Kampl, Ilksander, Demme, Bruma - Augustin, Cunha. Rezerve: Muller, Sabitzer, Y. Poulsen, Forsberg, Werner, Mukiele, Stierlin
Antrenor: Ralf Rangnick

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Donkor, Tiago (Fedele, min. 79), Kelic, Briceag - Martic, Cicâldău, Mateiu – Mihăilă (Baicu, min. 26), Mitriță (Markovic, min. 85), Bancu . Rezerve: Popescu, Popa, Burlacu, Markovic, Gardoș, Fedele, Baicu
Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Pawel Gli (Polonia), Arbitri asistenți: Konrad Sapela (Polonia), Marcin Borkowski (Polonia), Al 4-lea oficial: Krysztof Jakubik (Polonia).

Observator arbitru: Ray Ellingham (Țara Galilor), Delegat UEFA: Sandor Berzi (Ungaria)

Aproximativ 300 de suporteri ai Științei au fost prezenți în tribunele Red Bull Arena, susținându-și favoriții din primul și până în ultimul minut de joc, indiferent de rezultatul de pe tabela de marcaj.

Formația germană a început tare acest joc și a ratat ocazii importante prin Bruma și Augustin. Gazdele au izbutit să treacă în avantaj după 25 de minute. Ibrahima Konate a marcat printr-o lovitură de cap, din cornerul executat de Kampl, nu înainte ca mingea să lovească și bara. 1 – 0 a fost scorul pauzei.

Matheus Cunha a mărit avantajul pentru Leipzig  cu 14 minute înainte de finalul meciului. Cunha a marcat simplu din cinci metri, după o acțiune a nemților pe flancul drept. Atacantul Poulsen a mărit avantajul de pe tabelă în mintul 87. Revenit după accidentare, Ivan Martic marchează chiar în minutul 94 printr-o execuție superbă din interiorul careului.