Alți cinci „lei” de perspectivă, convocați sub tricolor

Alți cinci „lei” de perspectivă, convocați sub tricolor

Noi convocări sosite pe adresa clubului nostru. Jovan Markovic, Marian Șerban și Valentin Mihăilă vor juca pentru Naționala Under-19, Luis Emanuel Nițu va evolua pentru Naționala Under-18 și Andrei Iana pentru Naționala Under-17.

Le dorim celor cinci fotbaliști ai clubului nostru mult succes și să reprezinte țara la cel mai înalt nivel. Suntem alături de voi!

Markovic, Mihăilă și Șerban vor evolua în „dubla” amicală cu Cipru din această lună, meciurile fiind programate în felul următor:

8 septembrie, ora 18:00: România U-19 – Cipru U-19,

10 septembrie, ora 18:00: România U-19 – Cipru U-19

LOTUL CONVOCAT DE SELECȚIONERUL DANIEL OPRESCU:

Portari: Andrei Cristea (Gaz Metan Mediaș), Ștefan Târnovanu (CSM Politehnica Iași)

Fundași: Alex Bran (Reggio Audace FC/Italia), Marius Leca (FC Viitorul), Sorin Șerban (CS Minaur Baia Mare), Valentin Țicu (ACS Petrolul 52), Andrei Rus (CS Afumați), Marco Ehmann (SC Dinamo 1948), Antonio Manolache (FC Groningen/Olanda), Alexandru Țîrlea (Real Madrid/Spania)

Mijlocași: Vladimir Screciu (KRC Genk/Belgia), Marian Șerban, Valentin Mihăilă (ambii Universitatea Craiova), Gabriel Șerban, Alexandru Duminică, Radu Chiriac (toți Astra Giurgiu), Claudiu Petrilă (CFR Cluj), Ovidiu Horșia (Academica Clinceni), Antonio Sefer (FC Groningen/Olanda), Daniel Toma (FCSB)

Atacanți: Jovan Markovic (Universitatea Craiova), Robert Ion (Academica Clinceni)

Luis Emanuel Nițu va lupta în competiția 4 Nations Cup în perioada 6 – 10 septembrie, meciurile fiind programate în felul următor:

6 septembrie, ora locală 15:00
Austria – România, Helsingehus Arena (Söderhamn)

8 septembrie, ora locală 16:00
Suedia – România, stadion Älvvallen (Ljusdal)

10 septembrie, ora locală 15:00
România – Norvegia, stadion Sävstaås IP (Bollnäs)

LOTUL CONVOCAT DE SELECȚIONERUL LAURENȚIU ROȘU:

Portari: Alexandru Șerban (FC Viitorul), Răzvan Ducan (FCSB)

Fundași: Alex Georgescu (FC Viitorul), Darius Mureșan (FC Viitorul), Alexandru Rus (Ardealul Cluj), George Marin (Astra), Cristian Tand (Ardealul Cluj), Antonio Vlad (FC Viitorul)

Mijlocași: Dragoș Albu (FC Utrecht), Alexandru Negrean (FC Viitorul), Vlad Mitrea (Internazionale Milano), Andrei Mărginean (Sassuolo), Aurel June (Sporting Vaslui), Salvatore Marrone (Nurnberg), Mihai Cohan (Universitatea Cluj), Luis Nițu (Universitatea Craiova)

Atacanți: David Miculescu (UTA Arad), Daniel Toma (Fotbal Club Rapid), Alexandru Bodea (FCSB), Alexandru Dumitru (Atletico Madrid)

Cel mai tânăr dintre „leii” convocați în cadrul loturilor Naționale este mijlocașul Andrei Iana, cel care va participa la Cupa Syrenka în perioada 6 – 12 septembrie.

GRUPE:

Grupa A: Anglia, Norvegia, Portugalia, Ungaria

Grupa B: Polonia, Estonia, Belgia, România

România va întâlni Belgia în primul meci, care se va disputa pe 7 septembrie. În cea de-a doua partidă, programată pe 9 septembrie, câștigătoarea dintre Belgia și România va juca împotriva învingătoarei dintre Polonia și Estonia. Cel de-al treilea meci, care va conta pentru clasament, se va disputa pe 11 septembrie, adversarul urmând a fi stabilit în urma rezultatelor obținute în cealaltă grupă.

LOTUL CONVOCAT DE SELECȚIONERUL DANIEL MOGOȘANU:

Portari: Răzvan Sava (Juventus Torino/Italia), Alexandru Tătaru (ACS Centrul de Performanţă Rapid Bucureşti)

Fundași: Dumitru David (Luceafărul Oradea), Darius Grosu (FC Viitorul), Ionuț Badea (AD Alcorcon/Spania), Denis Bolenyi (FCSB), Mădălin Pascu (Sportul Chișcani), Luca Florică (ACS Centrul de Performanţă Rapid Bucureşti), Alexandru Chilili (FC Voluntari), Daniel Vita (AFK Csikszereda Miercurea Ciuc), Ștefan Stefanovici (Juniorul Vaslui)

Mijlocași: Botond Szondi (AFK Csikszereda Miercurea Ciuc), Raul Ziman (LPS Satu Mare), Andrei Iana (Universitatea Craiova), Ahmed Bani (SC Dinamo 1948), Ianis Stoica (FCSB), Alexi Pitu (FC Viitorul), Constantin Grameni (FC Viitorul)

Atacanți: Louis Munteanu (FC Viitorul), Leon Petö (FSV Mainz 05/Germania)

#LeiiSubTricolor

Liga 1 Betano

Meciul următor

Lun, 26 Nov 2018

20:30

FC Botoșani

Liga 1 Betano

Stadionul „Municipal”

DigiSport 1, Telekom Sport, Look TV

Clasamentul

# Echipa M P
1CFR Cluj1530
2FCSB1528
3Universitatea Craiova1526
4Viitorul1526
5Gaz Metan1525
6Astra Giurgiu1520
7Sepsi Sf. Gheorghe1520
8Dunărea Călărași1517
9FC Dinamo1517
10Concordia1517
11Poli Iași1517
12FC Botoșani1516
13FC Hermannstadt1515
14FC Voluntari158

Newsletter

Scrie-ne!

Datele personale colectate în formularul de mai sus vor fi folosite exclusiv pentru îmbunătățirea calității serviciilor noastre, prin luarea la cunoștință a sugestiilor și nemulțumirilor dvs.