Cămătaru marca două goluri Greciei în urmă cu 35 de ani

Momente de glorie ale legendei Științei, Rodion Cămătaru: vârful Craiovei Maxima a marcat două goluri în victoria echipei Naționale în fața Greciei cu 35 de ani în urmă.

Ne întoarcem în timp, mai exact, pe data de 2 februarie 1983. Echipa națională de fotbal a României s-a deplasat în localitatea Larisa pentru a disputa un joc amical în compania Greciei. 16.000 de spectatori au asistat la acest joc de pe stadionul „Alcazar”. Antrenați de Mircea Lucescu, „tricolorii” au învins fără mari emoții, scor 3 - 1, iar Rodion Cămătaru a marcat două dintre goluri în minutele 24 și 46. Pentru greci a marcat Kousoulakis în minutul 16.

GRECIA: Sargkanis - Gounaris, Karoulias, Gkalitsios, Mihos - Ardizoglou (61' Papaioannou), Kousoulakis, Kouis (65' Saravakos), Anastopoulos - Mitropoulos, Dimopoulos (61' Maloumidis). Antrenor: Hristos Arhontidis.

ROMÂNIA:  Silviu LUNG (Univ. Craiova 4/0)/46' Dumitru MORARU (Dinamo Buc. 20/0) - Mircea REDNIC (Corvinul 15/0), Costică ȘTEFĂNESCU - cpt.(Univ.Craiova 38/0)/77' Ioan ANDONE (Corvinul 12/1), Gino IORGULESCU (Sportul Stud. 15/0), Nicolae UNGUREANU (Univ.Craiova 9/0) - Gavril BALINT (Steaua 5/0)/66' Ionel AUGUSTIN (Dinamo Buc. 19/2), Ladislau BÖLÖNI (ASA Tg.Mureș 57/13), Michael KLEIN (Corvinul 15/4), Ilie BALACI (Univ.Craiova 58/6) - Romulus GABOR (Corvinul 13/1)/57' Pompiliu IORDACHE (Dinamo Buc. 2/0), Rodion CĂMATARU (Univ.Craiova 25/8)/83' Marcel CORAȘ (UTA 3/0). Antrenor: Mircea Lucescu.