Craiova învinge şi convinge

Eurogolurile lui Bawab şi Mateiu aduc o victorie meritată alb-albaştrilor.

Universitatea Craiova – Jagiellonia 2-1

Au marcat: Bawab 21, Mateiu 73 / Gajos 28 (p.)

Universitatea, repriza 1: Straton – Achim, Frăsinescu, Acka, Sin – Manea, Madson, Târnăcop, Varga – Bawab, Ivan.

Universitatea, repriza a 2-a: Straton – Marcu, Kay, Izvoranu, Briceag – Luciano, Brandan, Mateiu, Ericson (84 Ivan) – Băluță, Herghelegiu. Antrenori: Emil Săndoi, Sorin Cârțu.

Jagiellonia: Dragowski – Grzyb, Tyminski, Romanciuk, Madeira, Pawlowski, Dzalamidze, Mackiewicz, Wasiliuk, Tarasovs, Gajos. Au mai intrat: Baran – Modelski, Tuszynski, Mystkowski, Pazdan, Frankowski, Pawlik. Antrenor: Michal Probierz.

Universitatea obţine a treia victorie pe tărâm turcesc, victima alb-albaştrilor fiind echipa de pe locul 5 din prima ligă poloneză, Jagiellonia. Alb-albaştrii câştigă cu 2-1 disputa din această după-amiază, graţie reuşitelor lui Bawab şi Mateiu. Atacantul iordanian deschide scorul în minutul 21, reluând cu capul, la vinclu, imparabil, centrarea perfectă a lui Achim. Avantajul nu durează prea mult, polonezii egalând dintr-un penalty acordat uşor, la un presupus fault al lui Frăsinescu. În partea a doua, Săndoi şi Cârţu schimbă toţi jucătorii de câmp, introducându-l în premieră pe tânărul fundaş Vlad Marcu, dar şi pe Luciano, mijlocaş argentinian aflat sub observaţia staff-ului tehnic. Jocul este deschis cu ocazii la ambele porţi. Craiova combină frumos, dar şi contrele polonezilor sunt periculoase. În minutul 73, din lovitură liberă, Alex Mateiu înscrie golul victoriei. Se încheie 2-1 pentru olteni, care continuă parcursul bun din meciurile de verificare.