Debut cu dreptul în Play-Off: Știința învinge Astra cu 1 – 0!

O nouă seară minunată alături de alb-albaștri în #VulcanulDePeOblemenco. La câteva zile după victoria cu Dinamo, Știința a învins cu 1 - 0 formația Astra Giurgiu în primul meci din Play-Off. Urcăm pe locul doi!

Competiție: Play-Off Liga I Betano (Etapa I)

Data: 10.03.2018

Ora: 20:45

Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova

Universitatea Craiova: Mitrovic - Popa, Kelic, Tiago - Martic, Santos, Zlatinski, Briceag - Bărbuț, Gustavo, Mitriță. Rezerve: Calancea, Popov, Screciu, Dimitrov, Mateiu, Burlacu, Băluță
Antrenor: Devis Mangia

Astra Giurgiu: Iliev - Belu, Bejan, Erico da Silva, Al. Stan - Takayuki, Mrzljak - V. Gheorghe, F. Matei, Buș - Vera. Rezerve: Rezerve: Lazar, Culda, Radunovici, Dandea, Abang, Biceanu, Moise
Antrenor: Edi Iordănescu

Aproximativ 15.000 de suporteri olteni au spus „Prezent” la primul meci al Universității Craiova din play-off, împotriva formației Astra Giurgiu. Ca de obicei, alb-albaștrii din Bănie au început în atac și s-au impus în fața adversarilor. Una dintre cele mai mare ocazii ale primei părți s-a consemnat în minutul 21. Ivan Martic a scăpat singur pe partea dreapta, dar centrarea acestuia pentru Gustavo a fost deviată în corner de Erico. Mitriță și Gustavo ar fi putut și ei să declanșeze nebunia în #VulcanulDePeOblemenco, însă, la pauză, scorul a fost de 0 – 0.

Intrarea lui Alexandru Băluță pe parcursul reprizei secunde a intensificat atacurile la poarta lui Iliev. Presiunea exercitată asupra porții adverse a dat roade spre final de meci. Alexandru Mitriță a înscris unicul gol al meciului, în minutul 83, din pasa excelentă a lui Mateiu. Ca urmare a acestui rezultat, echipa noastră urcă pe locul al doilea în play-off-ul Ligii I Betano, cu 29 de puncte obținute.