Debut cu dreptul pentru Cârţu şi Săndoi

Alb-albaştrii se impun cu 2-1 în partida amicală cu OFK Belgrad. Băluţă şi Pleşan aduc victoria oltenilor.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – OFK BELGRAD      2-1

Au marcat: Băluţă 23, Pleşan 80 / Jovanovic 50

Stadion: „Ion Oblemenco“, spectatori: 2.000

Universitatea: Bălgrădean – Achim (10 Dănănae), Avrămia (46 Izvoranu), Acka, Vătăjelu (71 Velcovici) – Băluţă (68 Varga), Brandan, Madson (60 Pleşan), Bancu – Ferfelea (64 Sin), Herghelegiu (82 Cârstea). Rezerve: Brac, Straton, Dănănae, Velcovici, , Varga, Sin, Pleşan, Cârstea. Antrenori: Sorin Cârţu şi Emil Săndoi

OFK: Cupic (68 Dragojevic), Vasilic (75 Aksentijevic), Antonov (83 Colovic), Zdjelar, Savic, Vasiljevic, Vukovic, Cakic (46 Alempijevic), Jankovic (55 Paloveciv), Drazic, Jovanovic (71 Jesic). Rezerve: Dragojevic, Colovic, , Andric, Jesic, Zarubica, , Aksentijevic. Antrenor: Dejan Djurdjevic.

Arbitri: Cătălin Găman, Mihai Iliescu, Daniel Mitruţi. Rezervă: Ionişor Fugaru.

Pe lângă cei patru internaţionali ai Universităţii, Sorin Cîrţu şi Emil Săndoi nu au contat nici pe Frăsinescu şi Curelea, ambii accidentaţi. Aşa că 11-le aliniat a fost unul inedit, în premieră argentinianului Brandan încredinţându-i-se banderola Craiovei. După un prim sfert de oră în care cele două tabere s-au inspectat, jocul s-a deschis. Madson a avut prima şansă, parat de portarul Cupic. Vukasin a replicat cu un şut din careu, peste poarta lui Bălgrădean. La mijlocul reprizei, o pasă de geniu a lui Ferfelea, urmată de călcâiul lui Herghelegiu l-a lăsat pe Băluţă singur cu portarul advers. Extrema Craiovei a deschis scorul, trimiţând peste portarul ieşit în întâmpinare. Alb-albaştrii continuă să preseze, iar Herghelegiu este la câţiva centimetri de golul doi, după o fază pornită de Vătăjelu şi continuată de Ferfelea.

La pauză, în garnitura Universităţii intră Silviu Izvoranu, care-i ia locul lui Avrămia. Jucătorul care a marcat golul promovării în prima ligă revine astfel în alb-albastrul Ştiinţei.

Actul secund debutează prost pentru olteni, Jovanovic reuşind egalarea după o acţiune prelungită de atac. Apărările ambelor tabere funcţionează apoi bine astfel încât ocaziile mari de gol lipsesc. În minutul 70, craiovenii reuşesc o fază superbă: pasă cu călcâiul din alergare Varga, foarfecă peste poartă Pleşan. Zece minute mai târziu, Pleşan avea să-l învingă pe goalkeeper-ul sârb, după o lovitură liberă executată de Brandan. Aşadar 2-1 pentru olteni, care prilejuiesc culpului Cârţu – Săndoi un debut cu victorie pe banca tehnică a Universităţii.