Egal în a doua confruntare directă cu CFR de pe #NoulOblemenco

Universitatea Craiova rămâne imbatabilă în Play-Off-ul Ligii I Betano și după cea de a treia etapă. Alb-albaștrii din Bănie au remizat, scor 0 - 0, cu liderul campionatului CFR Cluj și rămân pe locul al treilea cu 31 de puncte. Peste 25.000 de suporteri au fost prezenți în #VulcanulDePeOblemenco.

Data: 31.03.2018

Ora: 20:45

Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova

Competiție: Etapa a III-a, Play-Off Liga I Betano

Universitatea Craiova: Mitrovic – Tiago, Popa, Kelic, - Martic, Zlatinski, Santos, Bancu - Gustavo, Băluță, Mitriță
Rezerve: L. Popescu, Screciu, Gardoș, Briceag, Dimitrov, Glavina, Mateiu
Antrenor: Devis Mangia

CFR Cluj: Vâtcă - Manea, Nascimento, Boli, Camora- Hoban, Djokovic - Deac, Culio, Păun - Omrani
Rezerve: Duka, Mureșan, L. Rus, Mailat, Costache, A. Ioniță, Țucudean
Antrenor: Dan Petrescu

Peste 25.000 de suporteri alb-albaștri au luat cu asalt #VulcanulDePeOblemenco în meciul de „care pe care”. Înaintea startului s-a ținut un moment de reculegere în memoria fostei mare legende Nicolae Tilihoi. Alex Mitriță a avut prima ocazie de a marca în minutul 18, însă șutul acestuia din interiorul careului a trecut puțin pe lângă poarta lui Vâtcă. Prima parte a jocului a fost una echilibrată, fără prea mari ocazii importante de poartă. 0 – 0 la pauză.

Ardelenii au încercat să pună presiune în repriza secundă, ratând două ocazii în minutele 60 și 68. Hoban a expediat un șutut pe lângul stâlpul din dreapta porții lui Mitrovic, apoi Deac l-a pus la mare încercare pe goalkeeperul alb-albastru care a parat excelent. Starul Mitriță putea fi eroul Băniei cu 15 minute înainte de finalul jocului. A prins o execuție excelentă cu pâmăntul de la 20 de metri, însă Vâtcă a fost la post și a respins în corner. De altfel, în această seară am avut parte de două debuturi: Florin Gardoș și Dominik Glavina.

#BataliaPentruPodium continuă alături de voi și ne mobilizăm pentru jocul cu FCSB!