Eșec în semifinalele Cupei

Știința a început bine meciul prin reușita lui Bancu, dar a încheiat disputa cu o înfrângere la limită, scor 1 - 2.

Data: 04.04.2019

Ora: 20:00

Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova

Competiție: Cupa României, ediția 2018 – 2019 (semifinale, manșa tur)

Gol: Bancu (min. 5) / Houri (min. 77) și Rivaldinho (min. 89)

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic (Acka, min. 66), Donkor, Kelic, Briceag - Bic (Fedele, min. 62), Mateiu, Cicâldău - Bărbuț, Fortes (Rocha, min. 65), Bancu (cpt.).
Antrenor: Devis Mangia
Rezerve: Popescu - Acka, Tiago Ferreira, Fedele, Drăghici, Rocha, Trașcă

Viitorul: Viitorul: Cojocaru - R. Boboc, B. Tîru, V. Ghiță, De Nooijer - L. Houri, T. Băluță, I. Vînă - A. Calcan, D. Drăguș, I. Hagi
Antrenor: Gheorghe Hagi
Rezerve: A. Tordai, Mladen, A. Mățan, Rivaldinho, V. Achim, P. Iacob, Eric

Arbitru: Horațiu Feșnic

10.000 de olteni au fost prezenți în stadion pentru a-și susține favoriții în drumul spre a doua finală la rând. Băieții lui Mangia au intrat motivați pe teren și Bancu a modificat tabela de marcaj după doar 5 minute de joc. Angajat perfect de către Fortes, căpitanul nostru nu l-a iertat pe Cojocaru și a declanșat bucuria în tribune. 1 – 0 a fost scorul pauzei.

Situația s-a schimbat radical în partea a doua a meciului. Houri a restabilit egalitatea în minutul 77, iar Rivaldinho aduce victoria trupei lui Hagi chiar în minutul 90. 1 - 2 scor final.

Clubul Universitatea Craiova mulțumește tuturor suporterilor care au fost astăzi alături de alb-albaștri, atât din tribunele stadionului „Ion Oblemenco”, cât și din fața micilor ecrane.