Ferfelea duce Craiova în optimi

Universitatea Craiova merge mai departe în Cupa României, după ce învinge cu 2-1 la Caransebeş, într-un joc controlat în mare majoritate.

FC Caransebeş – Universitatea Craiova     1-2

Au marcat: Lupu 24 / Goşa (aut.) 20, Ferfelea 70

Stadion: Municipal, spectatori: 5.000

FC Caransebeş: Coca – Lupu, Manea, Barbu, Goşa (cpt.), Făiniş (46 Săulescu), Negoescu (64 Gafiţa), Artean, Ologu (71 Centea), Buşu, Suru. Antrenor: Sorin Bălu.

Universitatea:  Straton – Dănănae, Acka, Frăsinescu, Velcovici (cpt.) – Madson (73 Pleşan), Ferfelea – Băluţă, Herghelegiu, Varga (64 Bancu) – Ivan (55 Nuno Rocha). Antrenori: Sorin Cârţu, Săndoi Emil.

Brigada de arbitri: Balaci Marian – Bălan Marius, Lucaciu Doru. R: Ţiţi Andrei

Eliminat: Lupu 67

Cu trei meciuri programate în această săptămână, antrenorii Universităţii au schimbat liniile la jocul de cupă de la Caransebeş. Aşa cum anunţa Emil Săndoi încă de la tragerea la sorţi, li s-a dat credit jucătorilor care au evoluat mai puţin în ultimele partide.

Primele minute ale partidei sunt echilibrate, apoi treptat oltenii pun stăpânire pe joc. Tonul îl dă Ferfelea, cu un şut de la 30 de metri, scor greu de portar în corner. Apoi Herghelegiu din doi metri trage în portar. Replica o dă Ologu, la cealaltă poartă, însă mingea trece pe lângă. În minutul 20, craiovenii deschid scorul: centrare şutată a lui Ferfelea, Goşa se interpune pe traiectoria mingii şi o deviază în poartă. Avantajul durează doar patru minte. Straton îl blochează pe Ologu, dar nu mai are replică şi în faţa lui Sabin Lupu, care înscrie pentru 1-1. Craiovenii nu acuză şocul şi continuă ofensiva. Ferfelea reuşeşte o bijuterie: lat pe colţul lung, dar reuşita sa e anulată pentru ofsaid la Ivan. Repriza se încheie la egalitate: 1-1.

Partea secundă începe tot cu „albii“ în atac. Devierea lui Herghelegiu, din patru metri, este respinsă de pe linia porţii de apărarea adversă în corner. În minutul 60, raportul loviturilor de colţ era 11-0. Dominarea Craiovei se intensifică. Lupu, de la gazde, este eliminat după ce primeşte al doilea galben în urma unui fault dur asupra lui Madson. Avantajul numeric se vede imediat: Ferfelea readucând-şi echipa în avantaj, cu un şut din marginea careului, la semi-înălţime, imparabil. Finalul de joc a aparţinut tot oltenilor, care au continuat atacurile. Şutul lui Ferfelea, spre vinclu, l-a evidenţiat pe Coca. Portarul gazdelor s-a mai remarcat şi la şutul lui Băluţă, cu cinci minute înainte de final. Finalul de joc le-a aparţinut gazdelor, care l-au aruncat în atac, la cornere, inclusiv pe goalkeeper-ul Coca, însă fără rezultat. Universitatea câştigă cu 2-1 şi merge mai departe în optimile Cupei.