Universitatea a învins campioana Uzbekistanului

Alb-albastrii obţinut cea de-a treia victorie consecutivă din stagiul de la Belek.

Universitatea Craiova – Pakhtakor Tashkent      2-0

Au marcat: Kay 20, Ivan 54

Universitatea Craiova: Brac – Marcu, Kay, Izvoranu, Sin – Manea (’46, Luciano), Băluță (’59, Ericson), Georgescu (’69, Iuga), Varga – Ivan (’63, Burlacu), Herghelegiu.

În partida cu Pakhtakor, Cârţu şi Săndoi introduc o echipă experimentală, cu mulţi juniori. De la bun început alb-albaştrii pun stăpânire pe joc şi înclină terenul. Eforturile ofensive sunt răsplătite la mijlocul primei reprize: centrare perfectă Varga, din corner, lovitură de cap imparabilă Kay şi este 1-0. Fundaşul african are şansa de a-şi trece în cont dubla la o lovitură de colţ, dar nimereşte vinclul, pentru ca la acceaşi fază Ivan să trimită din şase metri peste (34). Formaţia olteană are ocazia lui 2-0 cu cinci minute înainte de finalul reprizei, dar Varga nimereşte transversala de la punctul cu var. Partea secundă începe bine pentru olteni, Ivan ia o acţiune pe cont propriu şi o finalizează cu gol, şut în plasa laterală (55). Două minute mai târziu, Varga e agăţat în careu şi din nou se dictează penalti. Execută Băluţă, din nou în bară. Craiova controlează jocul până la final, dar nu mai punctează. Se încheie 2-0, aceasta fiind a treia victorie la rând obţinută în finalul stagiului de pregătire. Miercuri, de la ora 17, este programat ultimul meci amical din Turcia, contra lui Sheriff Tiraspol.