Nu priește Constanța în decembrie

Jucătorii Științei s-au bătut pentru fiecare minge, au depus efort, dar în final au ratat o nouă ocazie de a urca pe prima treaptă a clasamentului.

Viitorul Constanța – Universitatea Craiova      2-0

Au marcat: Chițu 5, Hodorogea 36

Stadion: Central (Ovidiu), spectatori: 1.000

Viitorul: Rîmniceanu – Hodorogea, Țîru, Boli, Ganea – Benzar, Carp (56 Nedelcu) – Chițu, Marin, Cicăldău (83 Purece) – Nimely (77 Iancu). Rezerve: Buzbuchi, Rădoi, Daniel Lopez, Vînă. Antrenor: Gheorghe Hagi

Universitatea: Calancea – Briceag, Kelic, Acka (46 Kay), Vătăjelu – Mateiu (46 Bancu), Zlatinski, Rocha (77 Rambe) – Băluță, Ivan, Gustavo. Rezerve: Popescu, Vlădoiu, Petre, Screciu. Antrenor: Gheorghe Mulțescu.

Arbitri: Radu Petrescu, Mircea Grigoriu, Sebastian Gheorghe. R: Iulian Dima

Observatori: Ion Cățoi, Marian Dorobanțu

Eliminați: Rîmniceanu / Rambe (dupa ultimul fluier al meciului)

Partida de la Ovidiu începe practic de la 1-0. Chițu, scăpat din marcaj, pătrunde în careu și deschide scorul cu un șut pe colțul scurt. Mateiu, din marginea careului, ripostează cu un șut în forță, prins de portar. Rîmniceanu este din nou omul potrivit când culege centrarea lui Rocha de pe fruntea lui Băluță. Gustavo trage de la distanță, din alergare, dar mingea nu prinde ținta. La cealaltă poartă, Acka îl blochează în ultima clipă pe Chițu, cu prețul unui corner. Preț mare, dat fiind că în urma loviturii de colț, gazdele marchează pentru 2-0, prin Hodorogea. Scorul primei reprize.

Alergăm din startul reprizei secunde pentru a reveni pe tabelă. Ivan e blocat pe linia careului mic de apărarea aglomerată a gazdelor, apoi execuția lui Băluță e respinsă miraculos din vinclu de portar. Bancu, intrat după pauză, din 8 metri trage pe lângă. Gazdele reușesc pentru minute bune să înghețe jocul. Astfel încât, abia cu un sfert de oră înainte de final avem o nouă șansă imensă, însă exteriorul lui Băluță trece milimetric pe lângă bară. Rîmniceanu are iarăși un reflex fantastic la „capul“ lui Kay, respins în corner. Se încheie 2-0, gazdele urcă în clasament, în vreme ce Universitatea coboară pe 3.