Primul meci din 2015: Universitatea – Genclerbirligi 1-1

Aflată la începutul pregătirii, Universitatea încheie la egalitate jocul cu Genclerbirligi, echipa turcă reluând competiţia săptămâna viitoare.

În primul amical din Turcia, trupa lui Cârţu şi Săndoi a remizat contra formaţiei Genclerbirligi, într-un meci în care antrenorii olteni au folosit două echipe distincte, rulând 23 de jucători, în vreme ce adversarii, aflaţi pe ultima sută de metri cu pregătirea, au mizat pe formula standard. Turcii deschid scorul în minutul 20, când Kaya, în urma unei combinaţii purtate în viteză, rămâne singur în centrul careului cu Bălgrădean şi-l învinge. Reacţia oltenilor e rapidă. Declanşează un veritabil asalt spre poarta adversă. Iar după ce Bawab ratează ţinta, iar şutul lui Varga e prins de portar, vine şi golul. Pasă Brandan, deviere a unui adversar talonat de Sin, iar mingea ajunge la Herghelegiu, care-l execută sec, cu sânge rece, pe Kaplan. În finalul de repriză, câte o şansă la fiecare poartă. Şutul lui Varga e ghicit de portar, în vreme ce torpila lui Kocer trece peste. În partea secundă echilibrul se menţine, iar echipele se anihilează reciproc. Cea mai mare şansă a Craiovei o are Băluţă, dar ratează întâlnirea cu centrarea lui Manea. Lui Ivan, din 6 metri, nu-i iese pirueta şi obţine doar corner. Finalul de meci e al gazdelor, Brac se remarcă, apoi Acka scoate de pe linia porţii. Se încheie 1-1, debut bun al alb-albaştrilor în stagiul din Antalya.

Universitatea (repriza I): Bălgrădean (32 Straton) – Dumitraş, Avrămia, Frăsinescu, Vătăjelu – Sin, Cârstea, Brandan, Varga – Bawab, Herghelegiu.

Universitatea (repriza a II-a): Straton (63 Brac) – Dumitraş (73 Cârstea), Acka, Izvoranu, Briceag – Tîrnăcop, Mateiu, Madson, Manea – Băluţă, Ivan.