Remiză cu Timișoara în ultima etapă a sezonului regulat

Primul rezultat de egalitate de pe #NoulOblemenco s-a consemnat în această seară: 1 – 1 cu Poli Timișoara. Bulgarul Dimitrov a marcat pentru echipa noastră.

Etapa: 26, Liga I Betano

Data: 23 februarie 2018

Ora: 20:45

Stadion: „Ion Oblemenco”

Universitatea Craiova: Mitrovic - Popa, Kelic, Briceag - Dimitrov, Bic, Zlatinski, Bancu - Gustavo, Băluță, Mitriță
Rezerve: Calancea, Tiago, Burlacu, Screciu, Glavina, Bărbuț
Antrenor: Devis Mangia

ACS Poli Timișoara: Straton - Străuț, Melinte, Artean, Maxi Oliva - Ciucur, Vașvari - Enescu, Velcotă, Popovici - Drăghici
Rezerve: Curileac - Haruț, Șeroni, Carabela, Bîrnoi, Croitoru, Ciaccheri
Antrenor: Leo Grozavu

Arbitru: George Rădulescu / Asistenți: Iulian Radu și Iulius Timar / Rezervă: Denis Haidiner / Observator: Cristian Nica

Alb-albaștrii din Bănie au ieșit hotărâți de la cabine și și-au arătat intențiile ofensive încă din startul jocului. Prima repriză a fost adjudecată în totalitate de băieții lui Mangia, care au trecut în mai multe rânduri pe lângă deschiderea scorului. Cea mai mare ocazie a primei părți s-a consemnat în minutul 29: Nicușor Bancu a reluat puternic din interiorul careului, însă parada lui Straton a păstrat tabela intactă.

Repriza a doua s-a dovedit a fi cu mult mai animată. În ciuda faptului că nu au ajuns de multe ori la poarta lui Mitrovic, bănățenii au deschis scorul prin mijlocașul Enescu în minutul 51. Replica alb-albastră a venit la cinci minute după. Execuție fabuloasă a bulgarului Dimitrov de la marginea careului și mingea se duce în vinclul porții lui Straton: 1 – 1. Presiunea alb-albastră a devenit din ce în ce mai accentuată, însă, din păcate, nu am mai reușit să marcăm golul de trei puncte. 1 – 1 scor final în ultima etapă a sezonului regulat. Pe parcursul meciului au mai fost introduși pe teren Tiago Ferreira și Andrei Burlacu. Ca urmare a acestui rezultat, Știința Craiova încheie sezonul regulat pe locul al treilea, cu 51 de puncte obținute în 26 de partide.

Ce a fost, a fost. Ce va fi, trebuie să fie memorabil: urmează bătălia cu Dinamo din sferturile Cupei României. Avem nevoie de VOI!